További három hónappal, szeptember 20-ig meghosszabbította a Legfőbb Ügyészség a Kovács Béla jobbikos európai parlamenti képviselő ügyében kémkedés gyanújával folyamatban lévő nyomozás határidejét – közölte érdeklődésünkre Fazekas Géza, a szervezet szóvivője. Tájékoztatása szerint a hatóság péntekig nem kapta meg az Európai Parlament (EP) írásos tájékoztatását arról a június elsején hozott döntésről, amelyben a testület az unió sérelmére elkövetett költségvetési csalás gyanúja miatt felfüggesztette a politikus mentelmi jogát. A kémkedés és a költségvetési csalás ügyét a Központi Nyomozó Főügyészség a közelmúltban egyesítette, mert – mint azt Simon Richárd, a főügyészség szóvivője lapunk kérdésére elmondta – a törvény szerint abban az esetben, ha a gyanúsított mindkét ügyben érintett, az eljárásokat közös ügyszámon, együtt kell kezelni.
Mint ismert, Kovács jogi védettségének felfüggesztését Polt Péter legfőbb ügyész tavaly szeptemberben indítványozta, miután az unió csalás elleni hivatalától, az OLAF-tól érkezett jelzés alapján kiderült, hogy a jobbikos képviselő költségvetési csalást és magánokirat-hamisítást követhetett el. A politikus a gyanú szerint 2012–2013-ban gyakornoki szerződést kötött négy magánszeméllyel. Ennek alapján ezek a személyek Brüsszelben 4–6 hónapos szakmai gyakorlatot teljesítettek, valójában azonban soha nem jártak ott, és semmilyen munkát nem végeztek. Mindezzel a képviselő jogtalan anyagi előnyt biztosított az álgyakornokoknak.

Csalás és okirat-hamisítás miatt nyomozhatnak a politikus ellen
Június elején egyébként másodjára függesztették fel Kovács Béla mentelmi jogát Brüsszelben. Legutóbb az Alkotmányvédelmi Hivatal 2014 áprilisában tett feljelentést, miután a politikus egy jelenleg is titkosszolgálati tevékenységet folytató egykori KGB-ügynökkel kapcsolatos nyomozás során a titkosszolgálat látókörébe került, mert konspiratív módon kapcsolatot tartott orosz diplomatákkal. Kovácsot végül másfél év múlva, csak 2015 novemberében gyanúsíthatták meg kémkedéssel, ugyanis az EP-ben addig húzódott a döntés. A nyomozást lassította, hogy több ország hatóságától is jogsegélyt kellett kérniük a nyomozóknak a kémüggyel kapcsolatban. Lapunk értesülései szerint Lengyelországból, Olaszországból és Franciaországból érkeztek is adatok.
Ha a politikust mindkét tényállásban elmarasztalják, úgy a bíróság jóval súlyosabb halmazati büntetést szabhat ki Kovács Bélára.