A bolgár belső elhárítás került fókuszba tegnap a Kecskeméti Törvényszéken a 71 migráns halála miatt zajló büntetőper ötödik tárgyalási napján. Bár nem tett vallomást a bolgár-libanoni kettős állampolgár ötödrendű vádlott sem, ám a nyomozati vallomásában azt állította, hogy a bolgár biztonsági szerveknek gyűjtött információkat. A tanács elnöke olvasta fel a vádlott vallomásait, amelyekből kiderült: 1996 óta működik együtt a bolgár belső elhárítással, és a jelenlegi ügyben szerzett első információiról is beszámolt Bulgáriában a biztonsági szerveknek. A pénteki tárgyalási napon a hatodrendű vádlott bolgár férfi elmondta: elromlott az autószállító kamionja, és a másodrendű vádlott segítséget ígért neki, ha előbb migránsokat visz Magyarországról Ausztriába.
A vád szerint a bűnszervezet 2015. február és augusztus között 31 alkalommal anyagi ellenszolgáltatásért elsősorban Afganisztánból, Szíriából, Irakból összesen 1200 embert juttatott illegálisan Nyugat-Európába személyszállításra alkalmatlan, zárt, levegőtlen furgonok rakterébe zsúfolva. A bűnszervezet 30 éves afgán vezetője biztosította a működéshez szükséges pénzt, szervezte társaival a migránsok szállítását. Egy 31 éves bolgár férfi a bulgáriai embercsempészsofőrök főnöke volt, egy 51 éves bolgár-libanoni kettős állampolgár a járműveket és az ideiglenes rendszámokat szerezte be. A többi vádlott sofőrként és a csempészjárműveket kísérő úgynevezett előfutóként vett részt a bűncselekményekben.
Mint lapunk is beszámolt róla: nemrégiben súlyos vádakkal támadták a német médiában a magyar hatóság munkáját. A Süddeutsche Zeitung című német lap és két német regionális közszolgálati médiatársaság szerint meg lehetett volna akadályozni a 71 menekült halálát. Szerintük túlságosan későn kezdtek hozzá a csempészek lehallgatott beszélgetéseinek lefordításához és elemzéséhez Magyarországon.
Pintér Sándor belügyminiszter úgy reagált a vádakra: a telefonbeszélgetéseket nem magyar nyelven, nem magyar bűnözők, hanem külföldiek folytatták le, pastu és más nyelven, és ezek kerültek a magyar rendőrség birtokába. Hangsúlyozta: a magyar rendőrségnek köszönhető, hogy a nemzetközi bandát elfogták és bíróság elé állították. – Nem Magyarországon szervezték a bűncselekményt, hanem külföldön, nem magyarok szervezték, hanem külföldiek, Magyarországon csak átutaztak – tette hozzá.
A „parndorfi ügy” a vádirat 25. pontjában szerepel, elkövetésével az ügyészség az első-, a másod-, a harmad- és a negyedrendű vádlottat vádolja. 2015. augusztus 26-án hajnalban Mórahalom térségében hűtőkamionba szállították be az 59 férfit, 8 nőt és 4 gyermeket, irakiakat, szíriaiakat, afgánokat. A szellőzés és ablak nélküli raktér 15 négyzetméter sem volt, ajtaját csak kívülről lehetett nyitni, emberek szállítására alkalmatlan volt. A hűtőkamion előtt az első- és a másodrendű vádlott ment egy-egy autóval.
A negyedrendű vádlott vezette a hűtőkamiont, mögötte a harmadrendű vádlott haladt autójával. A szállítás során a vádlottak folyamatos telefonos kapcsolatban álltak. A magyar–osztrák határ felé tartó hűtőkocsiban a migránsok a légszomj, túlmelegedés, kiszáradás miatt 30-40 perc elteltével dörömbölni, kiabálni kezdtek. A vezető hallotta és jelezte ezt a főnöknek, de az elsőrendű vádlott azt mondta, ne foglalkozzon a raktérbe zárt emberekkel, az ajtót ne nyissa ki, folytassa az útját.
A bolgár sofőr azt állította a perben: félelmében nem állt meg a teherautóval, csak egyszer, amíg a harmadrendű vádlottal kannából feltöltötték az üzemanyagtartályt. A fenyegetettségre vonatkozóan azt mondta: az elsőrendű vádlott készen állt a 71 ember megölésére, így természetes, hogy félt. „Egész Európa fél a muzulmánoktól, pont én ne félnék?” – tette hozzá.