Elkészült a Klebelsberg Központ (KK) a tankerületi központok szervezeti és működési szabályzatának (SZMSZ) tervezetével – közölte lapunk érdeklődésére az intézményfenntartó. Azt írták, hogy utóbbit több körben egyeztették a tankerületekkel, valamint a reprezentatív szakszervezettel, a Pedagógusok Szakszervezetével (PSZ). – A központok február 21-ig megküldték jóváhagyásra a KK részére saját szervezeti és működési szabályzatukat. A mai nappal valamennyi tankerületi centrum SZMSZ-ét jóváhagyja a központ – hívták fel a figyelmet.
A PSZ elnöke lapunk megkeresésére elmondta, volt egyeztetés a Klebelsberg Központ vezetőivel, többek között Solti Péter elnökkel is, és a szakszervezetnek voltak olyan javaslatai, amelyeket elfogadott a fenntartó. Ugyanakkor Galló Istvánné hangsúlyozta: nem az ideális szabályozás született meg. – Az intézmények PSZ által szorgalmazott önállósága továbbra sem biztosított, a központosítás megmaradt. Az iskolaigazgatók a jövőben sem rendelkezhetnek az intézményi költségvetés felett – sorolta.

Solti Péterrel, a Klebelsberg Központ elnökével is tárgyaltak a szakszervezetek
Lapunk érdeklődésére a Klebelsberg Központ azt is közölte, hamarosan képzéseket indítanak az intézményvezetők számára a jogköreiket illetően. Hozzátették, a képzési terv összeállítása folyamatban van, amelyet a tankerületi központok vezetőivel, valamint a Köznevelési Kerekasztal résztvevőivel is véleményeztetni fognak. Megtudtuk továbbá, hogy a tankerületi tanácsok működésével, összetételével kapcsolatos jogszabálytervezet elkészült és hamarosan a kormány elé kerül.
Áprilisban felállhat az új kerekasztal
A Köznevelés-stratégiai Kerekasztal szabályozására vonatkozó kormányhatározat elkészült, márciusban társadalmi vitára bocsátja a szaktárca – tájékoztatta lapunkat az oktatásért felelős államtitkárság. Megjegyezték: a folyamat várhatóan április elején ér a végére, és ezt követően választják meg a testületet. Lapunk korábban megírta: a fórumon jelen lesznek kormányzati szereplők – az oktatásért felelős miniszter, valamint más, az oktatásban érintett tárcák képviselői –, továbbá a szakmát képviselő testületek, így többek között a Nemzeti Pedagógus Kar, valamint az Országos Köznevelési Tanács. Intézményfenntartói részről állami, önkormányzati és nemzetiségi önkormányzati képviselet vesz részt a kerekasztal munkájában, ezenkívül helyet kapnak benne az érdekvédők, valamint a szülői és diákképviseletek egyaránt. Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke lapunknak hangsúlyozta, a pedagógusok sztrájkbizottságának egy szóbeli egyeztetése már volt a minisztériummal a korábbi közoktatás-politikai tanácshoz hasonló testületről, de az írásbeli előterjesztést is minél hamarabb szeretnék látni. Hozzátette, a sztrájkbizottság egyeztetni szeretne a pedagógusok kötelező óraszámáról is, mivel a 22-26 óra „tarthatatlan”. Fontosnak tartják, hogy a tanítási munkaidőt egy konkrét óraszámban határozzák meg, mivel a jelenlegi rendszer egyenlőtlenségeket, és ezzel feszültséget szül a tantestületekben.