Az épületek felújításakor sokszor megsemmisítik a védett, vészesen fogyatkozó fecskéknek és denevéreknek az élőhelyeit is, pedig megvannak azok az eszközök, amelyek segítségével olcsón és egyszerűen pótolhatóak a fészkelőhelyek és lakóüregek – hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Hozzátették: természetesen fontosnak tartják a korszerűtlen épületek utólagos külső szigetelését és a nyílászárók cseréjét, hiszen ez is jelentősen csökkenti hazánk energiaigényét és környezetterhelését.
Az MME szerint a probléma egyik forrása az, hogy a lakástulajdonosok, kivitelezők közül nagyon sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy a védett állatokat érintő épületmunkák természetvédelmi hatósági engedélyeztetést is igényelnek. Ennek elmaradása miatt fordulhatott elő idén januárban az a nagy sajtóvisszhangot keltő eset Esztergomban, amikor becslések szerint több száz védett denevért falaztak be a József Attila Általános Iskolában a nem megfelelően végzett őszi szigetelési és nyílászárócsere-munkálatok közben. A falak rései és homlokzati hőszigetelő burkolat közé szorult állatokra lakossági bejelentés hívta fel a környezetvédelmi hatóságok, szervezetek figyelmét.

A lakó- és fészkelőüregeket mesterséges odúkkal, költőhelyekkel válthatjuk ki
Gyors reagálásuknak is köszönhetően a kivitelező azonnal megkezdte a szigetelés utólagos, pontszerű megnyitását a panelelemek vízszintes illesztéseinél, valamint a tető alatti részeken. Több mint 200 denevért sikerült befogni az épületben, de mintegy 30 elpusztult állatot találtak meg; ezek pénzben kifejezett természetvédelmi értéke egyenként 25 ezer forint. Hogy ténylegesen mennyi állat pusztult el a szigetelés mögött, nem lehetett megállapítani.
Az MME a fenti eset kapcsán is figyelmeztet: a megyei kormányhivatalok az időben beadott kérelmek alapján a szaporodási időszakon kívül, augusztus 15. és október 31. között, illetve áprilisban engedélyezik a denevérkolóniák kilakoltatását. A felújítás útjába kerülő fecskefészkek eltávolítását pedig fél éven át, az állatok távollétében, október 1. és március 31. között teszi lehetővé a hivatal.
Az MME szakemberei szerint a felújítás során a felszámolt élőhelyeket pótolni kell. A lakó- és fészeküregeket, fecskefészkeket a megújult épületeken vagy ezek közelében mesterséges odúkkal és műfészkekkel lehet helyettesíteni. A természetvédők arra is felhívják a figyelmet, hogy a klímaváltozás egyik következményeként újabb és újabb szúnyogok terjesztette betegségek és rovarkártevők tűnnek fel Magyarországon. A fecskék és a denevérek a legfontosabb szúnyogfogyasztó állatok közé tartoznak, a verebek kártevő rovarokkal táplálják a fiókáikat, a baglyok pedig százával pusztítják az egereket és patkányokat.
Ha megsemmisítik ezeknek a hasznos állatoknak a szaporodó- és élőhelyeit, akkor sokszorosára nőnek a védekezésre fordítandó költségek, vegyszereket használnak a rovarok irtására. Ennél is nagyobb gond, hogy súlyosan veszélyeztetjük környezetünk biológiai sokféleségét, csökkenthetjük hazánk mezőgazdasági teljesítményét.