Az elmúlt két hónap rendkívül kedvező magyarországi tapasztalatairól számolt be az Egyesült Államok új budapesti nagykövete a Szombat zsidó politikai és kulturális folyóiratnak adott interjúban. David B. Cornstein a lapnak hangsúlyozta: találkozott vallási és világi vezetőkkel, valamint NGO-k vezetőivel, de senki nem panaszkodott a szabadságjogok megsértésére, hogy „ez vagy az rossz, szörnyű, kérem, lépjen közbe, segítsen”.
Hozzátette: rabbikkal is találkozott, és egy sem mondta, hogy „itt rémes dolgok vannak, itt olyan antiszemitizmus van, hogy szörnyű”.
David B. Cornstein az üzleti élet vezetőivel is egyeztetett, ennek kapcsán kifejtette, hogy közülük senki nem panaszkodott korrupcióra. – Magyarországon jól képzett a munkaerő, de nincs igazán megfizetve, ami komoly gond, mert így sokan elvándorolnak más országokba – mondta.
A nagykövet emlékeztetett, júniusi hivatalba lépése harmadik napján már látogatást tett a CEU-n, hogy megmutassa, milyen fontos ez az intézmény. Úgy vélte, az ügy érzelmi kérdéssé vált, ezért érdemes lenne „kicsit hátrébb lépni és újra megfontolni”. – A magyar kormány öt követelést támasztott az egyetemmel szemben, mind az ötöt teljesítették, így ideje lenne aláírni a megállapodást és továbblépni – mondta.

Az USA nagykövetéhez senki nem fordult panasszal
Fotó: Havran Zoltán
A diplomata a két ország katonai együttműködése kapcsán kifejtette: a kongresszus megszavazott egy törvényt, amely szerint az amerikai kormány 55 millió dollárral segíti a magyarországi légibázisok kifutópályáinak felújítását. – A két ország között erről védelmi együttműködési megállapodás született, a rendelkezésre álló pénz felhasználási ideje azonban jövő hónap végén lejár, így ez ügyben sürgősen lépni kell – mutatott rá.
Az Ukrajna és a NATO közötti kapcsolat elmélyítését is szorgalmazza a nagykövet, azonban hozzátette: „sajnos Ukrajna meghozta ezt a bizonyos nyelvtörvényt”, de ő felajánlotta, hogy közvetít Magyarország és Ukrajna között.
David B. Cornstein kiemelte: Orbán Viktor kormányfő és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök jó barátok, Magyarország az Európai Unió tagja, és „ha valami Izraelre nézve súlyosan negatív fejlemény állna küszöbön, Magyarország közbelépne”. Megjegyezte azt is, büszke amerikai zsidóságára.
A diplomata arról is beszélt, hogy Magyarország addig nem lehet nyugodt, amíg az energia kérdésében nem tesz szert nagyobb függetlenségre az oroszoktól.