Több mint másfélszeresével javult öt év alatt a rendőrség nyomozáseredményességi mutatója, miközben a regisztrált bűncselekmények száma jelentős mértékben csökkent. Az országos főkapitányság által közölt adatok szerint 2012-ben 451 501 ügy került a nyilvántartásba, és a folyamatban lévő eljárások 37,4 százalékát sikerült a vélt elkövető vagy elkövetők kézre kerítésével lezárni. Tavaly viszont – az előzetes összesítés alapján – 278 263 bűnesetet regisztráltak az Egységes Nyomozóhatósági és Ügyészségi Bűnügyi Statisztika (ENYÜBS) rendszerben, és a nyomozások 63,2 százaléka volt sikeres.
A hatóság tájékoztatásából az is kiderült, hogy az utóbbi fél évtizedben egyre kevesebb erőszakos bűncselekményt követnek el hazánkban. A legnagyobb mértékben a rablások száma esett vissza. Ez öt esztendeje még háromezer fölött volt, míg 2016-ban 1133. A nyomozási eredményesség e tekintetben 43,2 százalékról csaknem 76 százalékra nőtt.
A nyolc napon túl gyógyuló vagy maradandó egészségkárosodást eredményező bántalmazás – avagy a büntető törvénykönyvi terminológia szerint a súlyos testi sértés vonatkozásában – a korábbi hétezer helyett csak 5500 ügyet rögzítettek az ENYÜBS-ben. Emberölésből pedig hússzal volt kevesebb, mint 2012-ben (az akkori 239-cel szemben 219).
Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a szexuális jellegű bűncselekmények évek óta beálltak az ötszáz körüli szintre. Az erőszakos bűncselekmények közül ezeknél a legrosszabb, 55-60 százalékos a felderítettség. A gyilkosok ugyanakkor aligha reménykedhetnek abban, hogy megússzák a felelősségre vonást: átlagosan tízből kilencet (egészen pontosan 92,2 százalékukat) előbb-utóbb megtalálnak a rendőrök. A rablóknak valamivel jobbak az esélyeik: tíz ilyen esetből hetet tud eredményesen lezárni a hatóság.

Az emberölések tetteseinek kilencven százalékát elkapják a rendőrök
Érdemes felidézni, hogy az Országos Kriminológiai Intézet tavaly alaposan megvizsgálta a 2000 és 2012 közötti, több ember sérelmére elkövetett emberöléseket.
A kutatásból kiderült, hogy a vizsgált büntetőügyek mintegy 80 százaléka zárult jogerősen a bűnösség megállapításával, 6 százaléka kóros elmeállapot miatti felmentéssel, az eljárások 7 százalékában nem sikerült bűnösséget megállapítani.
A tettesek 56 százalékát az első emberöléstől számított 24 órán belül, ezen belül 31 százalékukat egy óra alatt elfogták. A gyilkos eszköz 31 százalékban kés, bicska volt, 23 százalékban lőfegyver, 9 százalékban balta.
Az elkövetés motívumát a cselekmények 38 százalékában valamilyen elhúzódó konfliktus adta, 21 százaléka szituatív, azaz főként az ittas elkövető és sértett közötti hirtelen konfrontáció, és csupán 15 százalékában nyereségvágy. 11 százalékban nem lehetett megállapítani az indítékot.