– Jogi értelemben érvénytelen a magyar jogállamisági helyzetről szóló különjelentés európai parlamenti elfogadása, ugyanis csak a szavazási szabályok megsértésével sikerült elérni a kétharmados többséget – hangoztatták fideszes európai parlamenti képviselők a tegnapi ülést követően, amelyen 448 igen szavazattal, 197 ellenében, 48 tartózkodás mellett elfogadták a magyar jogállamiság helyzetét bíráló, Judith Sargentini holland zöldpárti képviselő által összeállított különjelentést.
A strasbourgi sajtótájékoztatón Szájer József kijelentette: a jelentést valójában nem fogadták el, mivel ha a tartózkodásokat is leadott szavazatnak számolták volna, akkor nem lett volna meg a szükséges kétharmados többség. Mint lapunk is beszámolt róla, az Európai Parlament (EP) jogi irodája hétfőn bejelentette, hogy szerinte a tartózkodás érvénytelen szavazatnak számít.
– Amennyiben ennek ellenére az Európai Unió Tanácsa megindítja végül az eljárást, akkor a kormány erre fog hivatkozni, ha pedig jogokat, kötelezettségeket akarnak eredeztetni a döntésből, akkor az Európai Bíróság előtt fogják érvényesíteni a magyar álláspontot – közölte Szájer József.
Deutsch Tamás kiemelte: az alapszerződésben foglaltak alapján csak akkor lehetett volna elfogadni a dokumentumot, ha azt legalább 462-en támogatják, azonban mindössze 448 képviselő szavazott igennel. – A bevándorláspárti többség bizonytalan volt, ezért kellett a jogi csűrés-csavarás – tette hozzá.
Gál Kinga abszurdnak nevezte az egész eljárást. – Újabb hosszú és sehova nem vezető folyamatnak nézünk elébe – mondta a fideszes EP-képviselő, aki szerint az EP nyomást akar gyakorolni Magyarországra, hogy változtasson migrációs álláspontján.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint az EP döntése a Sargentini-jelentés elfogadásáról a bevándorláspárti politikusok kicsinyes bosszúja. A tárcavezető megerősítette: a szavazás kapcsán tapasztalt visszásságok miatt a szükséges jogorvoslati lehetőségeket áttekintik. A külügyminiszter kiemelte: a döntés újabb világos bizonyítéka annak, hogy az EP-ben masszív többségben vannak a bevándorláspárti politikusok.
– Azt is tudtuk, de ma be is bizonyosodott: az Európai Néppártban (EPP) is többségben vannak a bevándorláspártiak – magyarázta. Kifejtette: minden kétséget kizáróan lelepleződött a szándék egy május utáni koalíciókötésre, amelynek értelmében a liberálisok, a szociáldemokraták és a néppártiak most Magyarországot elítélő csoportjai között egy bevándorláspárti koalíció jönne létre.
Szijjártó Péter kitért arra: 69 megállapítás van a jelentésben, ebből 13 olyan ügyre vonatkozik, amelyeket már rendeztek az unió szerveivel. – Ezeket újranyitja a jelentés, vagyis azt mondja, hogy felesleges megállapodni az uniós intézményekkel, mert egy másik intézmény bármikor újranyithatja az ügyet – mutatott rá.
Kiemelte: azért harcolnak, hogy május után olyan EP, Európai Bizottság és EPP legyen, ahol a bevándorlást ellenzők vannak többségben. – Azért küzdünk, hogy a mi álláspontunk kerüljön többségbe, hogy az EPP visszatérjen a kereszténydemokrata útra, ami az európai identitás megőrzését, a kereszténydemokrata hagyományokhoz való ragaszkodást jelenti – hangsúlyozta.
Soros György bosszújának tartja a Fidesz frakcióvezetője az EP tegnapi döntését. Kocsis Máté tegnapi budapesti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: Judith Sargentini képviselő Soros György embere, a jelentés Soros szervezeteinek és médiumainak véleményére épül, az ő emberei szervezték meg az EP-ben a bevándorláspárti többséget a döntés mögé.
– Félreismer bennünket Soros György, ha azt gondolja, hogy engedünk a zsarolásnak. Magyarország nem enged ennek a zsarolásnak – szögezte le. Azt is elmondta: a Fidesz–KDNP kihelyezett frakcióülésének kiemelt témája az EP-döntés, megvitatják és elfogadják azt az országgyűlési határozattervezetet, amelyben válaszolni fognak az EP bevándorláspárti képviselőinek, és amelyet a Ház elé terjesztenek a jövő héten.
A Sargentini-jelentéshez való európai néppárti hozzáállást firtató kérdésre a frakcióvezető azt válaszolta: a néppárt is megosztott, a törésvonal pedig a bevándorláshoz való viszonyulásban keresendő. – Ezek a viták jövő májusig bizonyára eltartanak majd, amikor az EP-választáson az európai polgárok mondhatnak véleményt – tette hozzá.
Azt is mondta, vannak olyanok, akik örülnének, ha a Fideszt kizárnák a néppártból, ám szerinte a vitákat a pártcsaládon belül kell elrendezni. – Az Európai Néppártból mi magunk nem kívánunk kilépni – jelentette ki, hozzátéve: a Fidesz azért dolgozik, hogy a jövő évi EP-választáson a néppártot erősítse.
– Európa ma nagy veszélyben van, mert parlamenti képviselői tévednek Európa gyökerei és pozíciója tekintetében – ezt már Vejkey Imre, a Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezető-helyettese mondta tegnap.
Az országgyűlési képviselő szerint az érintett képviselők Európa keresztény gyökereit nem veszik tudomásul, sőt kifejezetten tagadják, egyidejűleg azonban óvakodnak attól, nehogy bármivel is megsértsék a muzulmánokat, akikről azt képzelik, hogy örömmel veszik majd át az ő világi, multikulturális világképüket. Vejkey Imre kijelentette: az EP és a bizottság jelenlegi többsége attól fél, hogy egyre több követője lesz a velük szembeni ellenállásnak, s ezáltal egyre több nemzet fog nekik ellentmondani.
Az EP-ben kedden vitát folytattak a jelentésről, amelyen mindössze öt percben kapott szót Orbán Viktor miniszterelnök, aki megvédte az országot a rágalmakkal szemben.
A baloldal igennel voksolt
A magyar ellenzéki EP-képviselők közül az MSZP-s Szanyi Tibor, Ujhelyi István, a DK-s Molnár Csaba és Niedermüller Péter, valamint a Párbeszéd képviselője, Jávor Benedek igennel szavazott. A jobbikos Balczó Zoltán tartózkodott, az LMP-s Meszerics Tamás pedig nem jelent meg. Morvai Krisztina, aki a Jobbik támogatásával jutott be, de szakított a párttal, valamint az exjobbikos Kovács Béla a kormánypárti és határon túli magyar képviselőkkel együtt nemmel szavazott.