Mivel nagyon alacsony szinten, négy százalék alatt van a munkanélküliség, ma már versenyképességi tényező a családbarát szellem a munkaerőpiacon, és egyre keresettebbek azok a cégek, ahol tekintettel vannak a dolgozók családi életére – közölte Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára a Családbarát munkahely pályázat díjátadó ünnepségén az Óbudai Egyetemen tegnap.
Szerinte azonban ez nem jelenti azt, hogy a családbarát munkahelyeken rövidebbek a munkanapok, hosszabbak a hétvégék és kevesebbet kell dolgozni, hiszen ezeken a helyeken is nagyon jól kell teljesíteni, ám a dolgozók hatékonyabbak tudnak lenni, ha kollégáik tekintetbe veszik, hogy otthon is sok feladatuk van.
A családbarát szempontrendszer a magyar közigazgatás átszervezésekor is érvényesülni fog, a részleteket már ki is dolgozták – jelentette be a rendezvényen az államtitkár. Novák Katalin elmondta, hogy az idén már nyolcadik alkalommal adják át a családbarát elismeréseket. Örömét fejezte ki, hogy a munkaerőpiacra visszatérő kisgyermekes anyák életét segítő programok mellett – mint szünidei táboroztatás, gyermekfelügyelet – már voltak apáknak szólók is, továbbá a pályázatokban célcsoportként megjelentek a párválasztás és a családalapítás előtt állók, valamint a szüleikről gondoskodók is. A jó gyakorlatok közül kiemelte: van, ahol diákmunkát ígérnek a dolgozók gyermekeinek.
Családbarát munkahely címet idén hatan kaptak: Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatala, az Igazságügyi Minisztérium, a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Államkincstár, a Gyulai Törvényszék és a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. Az elismerő címek mellett 42 további munkaadót is díjaztak családbarát programjaikért. A díjazottak között volt az Országos Mentőszolgálat, a Debreceni Ítélőtábla, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Rendőr-főkapitányság, a Központi Statisztikai Hivatal, a Városliget Zrt., a Pátria Nyomda Zrt., az Eötvös Loránd Tudományegyetem, továbbá az állampusztai és a tiszalöki büntetés-végrehajtási intézet, valamint a Debreceni Egyetem és az ünnepségnek helyet adó Óbudai Egyetem.
Gáti József, az Óbudai Egyetem általános rektorhelyettese bemutatta az egyetem jó gyakorlatait. A tizenkétezer hallgatóval rendelkező intézményben a Családi életre nevelés szabadon választható tantárgy a diákok számára. Hallgatói közösségi központjaikban elősegítik a diákhitelek ügyintézését, számítógépes szolgáltatást nyújtanak, de mentálhigiénés tanácsadással, adománygyűjtéssel is foglalkoznak, s étel-, italmelegítési lehetőséget, továbbá hűtőszekrény-használatot is biztosítanak – hangoztatta a rektorhelyettes.
Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért elnöke előadásában elmondta: a kiírás célja egyebek mellett olyan programok támogatása volt, amelyek elősegítik a családi, magánéleti és munkahelyi kötelezettségek összehangolását. Az elmúlt években a gyermekfelügyelet, a szünidei táborok biztosítása, illetve az eltérő munkaformák alkalmazása volt a leggyakoribb családbarát intézkedés a pályázatokban – tette hozzá.