Bár Magyarországon is egyre többen ismerik a felelős állattartás hét aranyszabályát – szeretet, táplálás, ápolás, pihenés, egészség, mozgás, családtervezés –, mégis évente több tízezer macska és kutya válik hontalanná vagy pusztul el méltatlan körülmények között.
Ennek egyik legfőbb oka, hogy hazánkban kevesen vállalják kedvenceik ivartalanítását. – Magyarországon közel 2,5 millió kutya és ugyanennyi macska él, a nagy szám ellenére azonban az állattartás kultúrája messze elmarad az európai átlagtól, a kutyáknak csak 5-10 százaléka ivartalanított, a macskák esetében pedig becslések szerint ennél is rosszabb a helyzet – fogalmazott lapunknak a Rex Állatotthon.
Emiatt mintegy 80 ezer kutya kóborol az utcákon, a macskák száma ennek sokszorosa, és az értelmetlenül világra jövő kismacskák csupán egytizede éri meg a féléves kort.
Az alapítvány a fent említett okok miatt hozta létre a felelős állattartás napját, hogy a kontroll nélkül szaporodó háziállatok tömeges pusztítása helyett más megoldást mutasson.
– A misszió tovább folytatódik az újpesti állatszigetünkön, a holnapi napon a látogatók játékos ismeretterjesztő programokon tanulhatják meg, hogy miként válhatnak meglévő vagy leendő kedvenceik jó gazdáivá – részletezték.
Ráadásul az állatotthonok befogadóképessége is véges, a nem kívánt egyedek legfeljebb 20 százalékát tudják örökbeadással új gazdához juttatni, a fennmaradó több tízezer állatot pedig rendszerint az ebrendészeti telepeken véglegesen elaltatják.
– Ez a helyzet elfogadhatatlan, az altatás nem lehet a populációszabályozás eszköze, ezért nem altatunk el egészséges állatot – szögezte le a szervezet, hozzátéve, hogy ehelyett a külföldön is jól bevált megoldásokat, az ivartalanítást és a szemléletformálást választják.
Az ebrendészeti feladatok ellátásának éves önkormányzati költsége jelenleg több mint 2 milliárd forint.
– Természetesen a civil állatvédő szervezetek is hatalmas anyagi áldozatot hoznak a probléma kezelésére, ami a felajánlások nélkül lehetetlen volna – összegezte a Rex Állatotthon.