Még mindig nem érkezett válasz azokra a kérdésekre, amelyeket a Fidesz és a KDNP európai parlamenti képviselői tettek fel a migránskártyákkal és a migránsvízummal kapcsolatban az Európai Bizottság elnökének. Többek között azt szerették volna megtudni, hogy honnan megy a pénz a migránskártyákra. Deutsch Tamás ezzel kapcsolatban a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában arról beszélt, hogy az Európai Bizottság előszeretettel vizsgálódik jogállami kérdésekben a közép-európai országokban, a bizottság működésére vonatkozó világos és egyértelmű szabályokat azonban figyelmen kívül hagyja. Pedig a szabály szerint sürgősségi írásbeli kérdésre három héten belül kell válaszolnia az Európai Bizottság elnökének vagy tagjainak.

Deutsch Tamás Avramopulosz tevékenységére kíváncsi
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
A Fidesz EP-képviselője arra is emlékeztetett: már több mint három hónapja tett fel írásbeli kérdést Dimitrisz Avramopulosznak, az Európai Bizottság migrációért felelős biztosának elszabadult hajóágyú-szerű működéséről, ám választ azóta sem kapott. Deutsch Tamás kifejtette: hasonló a helyzet a migránskártyákkal kapcsolatban is, az öt héttel ezelőtt benyújtott kérdéseire Jean-Claude Juncker EB-elnök azóta sem reagált. – Pedig ezek fontos kérdések, mert az európai polgároknak is joguk van tudni annak a részleteit, hogy anonim kártyákra több millió eurónyi közpénzt utalnak migránsok százezreinek – hívta fel a figyelmet. Deutsch Tamás szerint az Európai Parlament bevándorláspárti többsége elképesztő ámokfutásba kezdett. Véleménye szerint nem tudnak belenyugodni abba, hogy a migránsvízum bevezetésére vonatkozó előterjesztés nem kapta meg a szükséges többséget novemberben, ezért újra napirendre akarják tűzni azt.

Már nem is foglalkoznak azzal az uniós parlamentben, mit írnak elő a jogszabályok a migrációról Fotó: MTI/AP – Amel Emric
– Nyilvánvalóan jogszerűtlen eljárás zajlik annak érdekében, hogy az EP decemberi plenáris ülésén ismét szavazni lehessen a migránsvízumról – fogalmazott Deutsch Tamás, aki azt is megjegyezte, hogy ilyen eset még nem fordult elő az Európai Parlament történetében. A politikus szerint jól látható: ha a migráció kérdéséről van szó, akkor mindegy, mit írnak elő a jogszabályok, figyelmen kívül hagyják azokat.
Új próbálkozás
Közben újabb javaslatot terjesztett elő Franciaország és Németország a dublini menekültügyi szabályozás reformjára, ennek értelmében állandó és kötelező jellegű áthelyezési kvótákat állítanának fel, az ebben való részvétel ugyanakkor kiváltható lenne anyagi támogatással is – minderről az Euractiv brüsszeli hírportál számolt be pénteken. A lap úgy tudja, hogy a tervek szerint állandó jellegű kvótarendszert állítanának fel a menedékkérők Európai Unión belüli elosztására, a tagállamok azonban ehelyett választhatnának „alternatív szolidaritási intézkedéseket”, ami elsősorban anyagi támogatást jelentene. Emellett speciális előírások vonatkoznának a Földközi-tengeren kimentett migránsokra. A hírportálnak névtelenül nyilatkozó diplomaták szerint hosszú időbe telhet az egyezség tető alá hozása, mégpedig részben azért, mert „Orbán Viktor miniszterelnök és az euro-
szkeptikus olasz kormány a bevándorlásellenességre építette fel politikai imázsát”. Mint ismert: Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke októberben úgy vélekedett, hogy a migrációs származási és tranzitállamokba irányuló fejlesztési források növelése kiválthatná a részvételt az áthelyezésekben. Több nyugat-európai ország, köztük Hollandia és Németország korábban elzárkózott a hasonló megoldásoktól, azt hangoztatva, hogy minden EU-tagnak szolidárisnak kell lennie.