Rekordot döntött a magyar igazságszolgáltatás, egy év híján másfél évtizedre volt szüksége ahhoz, hogy a K&H-ügyben megszülessen a jogerős ítélet. A botrány kirobbanásakor született gyerekek már középiskolába készülnek, kormányok jöttek-mentek azóta. Az évszázad eddigi legnagyobb horderejű gazdasági bűncselekményére 2003-ban derült fény, amikor éppen Medgyessy Péter és az MSZP–SZDSZ-koalíció vezette az országot. Egy húszéves fiatal talán nem is hallott még a brókerbotrányról, pedig tanulságos történet, főként annak fényében, hogy a jelenlegi ellenzék naponta háromszor elmondja, hogy az Orbán-kormány minden idők legkorruptabb rezsimje. Azok is sulykolják mindezt, akik másfél évtizede a hatalmon lévő párt politikusai voltak, különböző pozíciókban.
A brókerbotrány lényege, hogy 1998 és 2003 között a K&H Equitiesnél – a bank brókercégénél – dolgozó Kulcsár Attila rendkívül magas hozamokat ígérve, offshore cégeken keresztül jogosulatlanul forgatta az ügyfelek, köztük egyes állami vállalatok, önkormányzatok pénzét. Az elkövetési érték 23 milliárd, a kár 8 milliárd forint volt, ami később a vádlottak ellen foganatosított vagyonelkobzásokkal megtérült. Természetesen Kulcsár nem egyedül hajtotta végre a terhére rótt cselekményeket, sőt a szerdai jogerős ítéletben elmarasztaltakon – Kulcsár mellett például Kerék Csabán, a Britton Kft. volt ügyvezetőjén – kívül a visszaélés-sorozatban számos érintett megúszta a felelősségre vonást.
Egyikük Schönthal Henrik, aki mániás bipoláris depressziója miatt mentesült a bírósági eljárás alól. A hozzá kötődő Montrade Ltd.-n keresztül a K&H Equitiestől több milliárd forint érkezett az Inter-Európa Bank számláira, amelynek 2002. április 29-ig Medgyessy Péter volt az igazgatósági elnöke. A pénzeket két, Budapesten élő szír férfi vette fel, majd „Taxis Gyuszi” azaz Szekér Gyula segítségével készpénzben átadták a VIP-ügyfeleknek.
A volt miniszterelnök, Medgyessy Péter mellett több ismert szocialista politikust is hírbe hoztak a botránnyal, köztük Karl Imrét, Puch Lászlót, Baja Ferencet, de a politikai szál gyakorlatilag elhalt az eljárás folyamán. Ugyanakkor nehéz elképzelni, hogy kormányzati segítség, de legalábbis asszisztálás nélkül forgathattak a tőzsdén közpénzeket milliárdos nagyságrendben. Akik ma állami korrupciót emlegetnek, vajon mit gondolnak arról, hogy 2003 januárjától – amikor a kormányok világszerte pénzmosás elleni lépéseket tettek – Medgyessyék enyhítették az egyebek mellett a brókercégekre vonatkozó szabályozást, lehetővé téve az állami autópályapénzekkel történt manipulációkat.
A közpénzekkel folytatott nagyszabású piramisjáték összeomlása után egyedül Kulcsár Attila tett beismerő vallomást, vállalva a következményeket, pedig már Bécsben volt, egy távoli országba szóló repülőjeggyel a kezében, amikor úgy döntött, feladja magát. A büntetőeljárás elhúzódása, az idő múlása a vádlottaknak kedvezett, a jogerős büntetés kiszabásánál az ítélőtábla figyelembe is vette az eljárás rendkívül hosszú idejét, valamint a kár megtérültét, és az elsőrendű vádlott beismerő vallomását, ami nélkül csak nagyon kevés tényállást lehetett volna megállapítani. Az ötéves börtönbüntetést Kulcsár Attila előzetes letartóztatásban, illetve házi őrizetben gyakorlatilag már letöltötte, már csak néhány hetet kell lehúznia rács mögött; a 2003 óta tartó eljárás során ezenkívül 200 napot bírósági tárgyaláson, 100 napot pedig különböző kihallgatásokon töltött.
Az elmúlt másfél évtized „rémálma” – ahogy Kulcsár fogalmazott – hamarosan véget ér, és a volt bróker ismét szabadlábra kerül. Az egykori pénzszállítónak, Taxis Gyuszinak pedig lehet egy újabb fuvarja – ezúttal nem feketén.