Európa lakossága inkább pesszimistának mondható, a migrációs válság által leginkább érintett országok polgárai pedig az átlagnál is borúlátóbbak – derül ki a Századvég Alapítvány által vezetett, az Európai Unió 28 tagországára kiterjedő közvélemény-kutatásból, amelynek célja az volt, hogy megvizsgálják az európai állampolgárok véleményét az unió jövőjét leginkább érintő kérdésekben. A felmérés rámutat, hogy a közösség lakosságának összesen 84 százaléka tartja aggasztónak az illegális bevándorlás kérdését, leginkább pedig a kelet-európai régió tart az inváziótól – legkevésbé Írország, Luxemburg és Lengyelország. Emellett az európai polgárok többsége szerint a bevándorlási hullám növeli a terrorizmus kockázatát, a bűncselekmények számát és kockázatot hordoz az érintett országok kulturális identitására.
Az európai közvéleményben markánsan jelen van a félelem egy potenciális terrortámadástól. A megkérdezettek 36 százaléka szerint nagyon valószínű, hogy megismétlődik a novemberi párizsi véres akció a saját országukban. A válaszadók további 50 százaléka elképzelhetőnek tart egy újabb támadást, és csak 13 százaléka felelt úgy, hogy egyáltalán nem valószínű ilyen cselekmény. Franciaország, Belgium és az Egyesült Királyság lakossága tart ettől leginkább, legkevésbé pedig a balti és a kelet-európai államoké.
A válaszok kiértékeléséből az is kitűnik, hogy az EU teljesítményével és gazdasági kilátásaival a lakosság többsége egyértelműen elégedetlen. Bizonyos országokban, így Máltán vagy Csehországban pozitívabban, máshol – Görögország, Svédország, Észtország – kifejezetten pesszimistán vélekednek a lakosok a pénztárcájukat érintő ügyekről. Ennek ellenére az európaiak többsége elkötelezett az unió mellett, közel kétharmaduk nem támogatná egy olyan petíció aláírását, ami az országa EU-ból való kilépéséről szólna. A legkevésbé elkötelezett országok e tekintetben Görögország, Ciprus, Csehország és az Egyesült Királyság, utóbbiban azóta döntés is született a kilépésről.