A vádirat ismertetésével és a perbeszédekkel kezdődött hétfőn a Gyurcsány-kormány volt titokminisztere és két egykori titkosszolgálati vezetője ellen az úgynevezett kémper másodfokú eljárása a Fővárosi Ítélőtábla katonai tanácsa előtt. A per zárt ajtók mögött folyik, mivel bár az ügy titkosítását formálisan felülvizsgálta a titokgazda Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ), arról még nem született meg a politikai döntés, hogy mikor hozzák nyilvánosságra az ügy részleteit. Az ügyben ítélet szep-tember 25-én várható.
Emlékeztetőül: a Katonai Ügyészség Galambos Lajos nyugállományú vezérőrnagyot, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) 2004 és 2007 közötti főigazgatóját kémkedéssel, Szilvásy Györgyöt, a Gyurcsány-kormány titokminiszterét felbujtóként elkövetett kémkedéssel, Laborc Sándor volt dandártábornokot, a NBH 2007 és 2009 közötti főigazgatóját kémkedéssel kapcsolatban, hivatalos személy által elkövetett bűnpártolással, P. László cégvezetőt bűnpártolással vádolta meg. Ennek megfelelően tegnap a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a vádlottak bűnösségének megállapítását és a büntetés kiszabását indítványozta. Galambos Lajosra letöltendő, Szilvásy Györgyre, Laborc Sándorra, valamint P. Lászlóra felfüggesztett szabadságvesztést indítványozott a vádhatóság. A vádlottak és védőik a felmentő ítélet jóváhagyását indítványozták.
Sebes Péter, Szilvásy György ügyvédje a PestiSrácoknak azt mondta: védence tagadja a bűnpártolást, azt ugyanakkor elismerte, hogy utólag Laborctól valóban megtudta, mi történt.
– Az egykori főigazgató ezután tette meg a „szükséges lépéseket” – közölte Sebes, hozzátéve, hogy Szilvásy terhére azt rója a vádirat, hogy nem tett feljelentést.

Szilvásy György
Zamecsnik Péter, Laborc Sándor védője a Magyar Időknek elmondta: álláspontjuk szerint védence nem követte el a vádban szereplő bűncselekményt.
Az ügy lényege, hogy Galambos Lajos 2007-ben bolgár szakembereket hívott az NBH-ba, hogy hazugságvizsgálatnak vessen alá több, általa megbízhatatlannak tartott középvezetőt. A P. László vezette biztonsági cég közreműködésével hozott szakemberek valójában oroszok voltak, és sajtóhírek szerint az NBH szerverére is rákapcsolódhattak, így akár államtitkokhoz is juthattak. Galambost állítólag figyelmeztették beosztottai, hogy a bolgárok valójában oroszok, ám a tábornok figyelmen kívül hagyhatta a figyelmeztetést.
A büntetőeljárás hétfőn másodszor jutott el másodfokra. A Debreceni Törvényszék 2013-ban első fokon egy évtől két év tíz hónapig terjedő letöltendő börtönre ítélte a vádlottakat. A Fővárosi Ítélőtábla másodfokon 2015-ben eljárási hibák miatt hatályon kívül helyezte a verdiktet.
A megismételt elsőfokú eljárásban a Kaposvári Törvényszék katonai tanácsa tavaly szeptemberben a vádlottak felmentéséről rendelkezett.