Bombariadó miatt állított le és vizsgált át minden nemzetközi vonatot a rendőrség – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság a honlapján. A közlemény szerint egy ismeretlen férfi tett telefonos bejelentést arról, hogy a hazánk vasúthálózatán közlekedő nemzetközi vonatok valamelyikén bombát helyeztek el. A hatóság utasítására a MÁV mind a 18 közlekedő nemzetközi járatot megállította, a szerelvényeket kiürítették, és az utasokat biztonságos helyre kísérték. A várakozó szerelvényeket a tűzszerészek vizsgálták át. A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda közveszéllyel fenyegetés bűntettének gyanúja miatt indított eljárást ismeretlen tettes ellen.
A vonatokat délelőtt kilenc és tíz óra között állították meg, többórás késések alakultak ki, óvatos becslések szerint akár húszezer utast is érinthetett a fennakadás – tájékoztatta lapunkat a MÁV. Délután újra elindulhattak az országhatárokon belül tartózkodó nemzetközi gyorsvonatok, ám minden, a határon később belépő járatot egészen éjfélig átvizsgált a rendőrség, ezért azokon a vasúttársaság közleménye szerint jelentős késésekre kellett számítani. A MÁV a késést elszenvedett utasok kártérítésével kapcsolatban közölte: ha a nemzetközi utas az utazásáról teljes mértékben lemondott, a MÁV-Start az eredeti kiinduló állomásra díjmentesen visszaszállította, a menetjegy és a helybiztosítás díját teljes egészében, kezelési költség levonása nélkül visszatérítette.
A vasúttársaság ugyancsak díjmentesen vállalta az utazásukat mára halasztók visszaszállítását a kiinduló állomásra. Az utazni kívánók menetjegyének érvénytartamát is meghosszabbították a mai napra. Bár a szerdára szóló helybiztosítások mára már nem érvényesek, ezek helyett a MÁV-Start díjmentesen új helyjegyeket adott ki.
Noha a bombariadók általában hamis riasztások, de nagyon súlyos anyagi károkat okoznak, és bűncselekménynek minősülnek. Információink szerint egy vonat ellenőrzésének összköltsége körülbelül ötmillió forint, ami a 18 szerelvény esetében csaknem százmilliós összeget jelent.
A büntető törvénykönyv rendelkezése szerint a hamis bombabejelentés büntetőjogi megítélése általában közveszéllyel való fenyegetés, büntetési tétele pedig egytől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha súlyosan megzavarja a köznyugalmat. A bombával való fenyegetés közérdekű üzem működése megzavarásának is minősülhet, sőt a terrorcselekmény tényállását is kimerítheti. Gál Kristóf, a rendőrség szóvivője lapunknak elmondta: a közveszéllyel való fenyegetés kategóriájába a bombariadón kívül sok egyéb dolog is beletartozhat, például ha valaki gázpalack felrobbantásával elkövetett öngyilkossággal fenyegetőzik.