Az új évvel együtt beköszöntött az igazi tél is, így a téli sportok szerelmesei már a hazai sípályákon is hódolhatnak hobbijuknak. A hideg mellett, amely a hóágyúzás elengedhetetlen feltétele, az egész országban leesett az első hó is, ami tovább növeli a hóvastagságot, valamint a pályák minőségét.
A kedvező időjárásnak köszönhetően a már működő négy pálya mellett tegnap a Kékestetőn található sícentrum és a pécsi pálya is megnyitotta kapuit. De január elseje óta lehet síelni Eplényben is, ahol már a 7-es pálya is nyitva van. Nagyüzem volt újévkor Mátraszentistvánon és Visegrádon is, míg Sátoraljaújhelyen az I-es pályán lehet kipróbálni a havat. Kékestetőn üzemel a csákányos lift felső szakasza (500 méter), a tányéros lift (250 méter) és az oktatólift, valamint minden kiszolgálóegység. Működik a síiskola és természetesen a síkölcsönző is, ráadásul a mai nap mellett pénteken és szombaton esti síelésre is lehetőség nyílik.
Eplényben megnyílt sokak kedvenc pályája, a 7-es jelű. Hétköznap kedvezményes árú jegyekkel lehet használni a lifteket, ahol várhatóan a sor is rövidebb lesz. A sícentrum üzemeltetői az esti zárás után hóágyúznak, majd a havat ratrakokkal oszlatják szét a lejtőkön. A 7-es pálya mellett lehet síelni a teljes 1-es pályán, az 1/b pályán és az alsó tanpályákon. Üzemel a négyüléses OMV felvonó, az 1-es csákányos és a T1 felvonó, folyik az oktatás, üzemelnek a kölcsönzők is, és hütték is várják a vendégeket. Eplényben szerdán és pénteken olcsóbban lehet este síelni, szuperszerdán és extrapénteken 40 százalék kedvezményt adnak az este hat és este tíz óra között érvényes jegyekből.
Az utóbbi napok hideg időjárásának köszönhetően az új év első hétvégéjére a Mátraszentistváni Síparkban is beindultak a hóágyúk. A –14 fokos hidegben átlagosan 60-80 cm hóréteg készült. Jelenleg a felső réten, három pályán lehet síelni. Jól működnek a vadonatúj hóágyúk, amelyeket az idei szezonra vásároltak, így már egyszerre 18 gép szórja a havat. A következő héten marad 0 fok alatt a hőmérséklet a Mátrában, így nem fenyegeti veszély a hóágyúzott havat. Sőt, egy hét múlva újabb pályák megnyitását tervezik.
– Noha a hazai sícentrumok nem tudják ugyanazt az élményt nyújtani, mint az osztrák vagy francia síterepek, számos előnnyel bírnak – mondta lapunknak Fehér Gyula, a Chernel István Sí és Turisztikai Klaszter elnöke. Mint fogalmazott, a Magyarországon lévő pályák főként családoknak, kisgyermekeseknek jelentenek előnyt. Nem pusztán azért, mert a kezdő vagy középszintű síelőknek ezek a pályák tökéletesen megfelelnek, hanem azért is, mert közelebb vannak és jóval olcsóbbak. – Hat hazai pálya működik jelenleg, ezek közül ötnek van hóágyúja, így gyakorlatilag az ország bármely pontjáról könnyen elérhető valamelyik hely. A benzinköltség mellett pedig a bérlet árával is lehet spórolni, hiszen azok ára akár 50 százalékkal is olcsóbb lehet, mint Ausztriában vagy Szlovákiában – közölte Fehér Gyula, aki szerint sok profi síző is gyakran tölt egy-két órát a hazai dombokon, mielőtt az Alpok felé venné az irányt. – El kell ismerni, hogy hazánkban a pályaszállás még nem igazán elérhető igény, de a kis távolságok miatt a centrumok közelében sok olcsóbb magánszállás-lehetőség is van. Azok pedig, akik komolyabb kikapcsolódásra vágynak, mind a Mátrában, mind a Bakonyban több négycsillagos wellnesshotel közül is választhatnak. A Síeljitthon.hu honlapot is működtető turisztikai klaszter elnöke szerint a jelenlegi időjárási viszonyok között hosszú távon is lehet hazai síelést tervezni. – Ha jön is egy-egy kisebb enyhülés, a hóágyúkkal tökéletes minőséget lehet előállítani a következő havazásig.
A sisak legyen kötelező!
A sportorvosok tapasztalatai szerint a síelés során a leggyakrabban horzsolás, zúzódás, izomgörcs, izomzúzódás, rándulás, csonttörés, agyrázkódás, vérzés, belső sérülés, illetve lehűlés vagy fagyás veszélyezteti a sportolókat. Eséskor, ütközéskor elsősorban a térd és a fej sérülhet. A síbalesetek majdnem felében a láb, különösen a térd sérül, hiszen a sízés a térdízületet terheli meg leginkább. A rugalmasabb szalagokkal rendelkező gyerekeknél viszont gyakoribbak a törések. A felső végtagokat érintő sérülések közül a vállficamok és a kar-, illetve ujjtörések a legjellemzőbbek. A fejsérülések nagy része összeütközés következménye, ez sisak használatával jelentősen tompítható. A gyermekeknél azért is kötelező már szinte mindenütt a bukósisak, mert náluk a súlyosabb síbalesetek között sajnos magasan vezetnek a különféle fejsérülések. (H. É.)