Amikor a kommunista rendszer kezdett összeomlani és elindultak a tiltakozó mozgalmak, a szervezett ellenállás a kommunista rendszerrel szemben, akkor nagyon gyorsan egy szűk csoport próbált az élére állni ennek a tiltakozásnak, ez a szűk csoport egy belvárosi, értelmiségi kör volt, akik liberális értékrendet vallottak – ezeket Mráz Ágoston Sámuel mondta el az Echo TV Informátorának.
A Nézőpont Intézet első embere leszögezte, hogy kezdetben a SZDSZ-nek egy antikommunista, liberális államrendszer kiépítése volt a célja. Az SZDSZ erős emberei akkoriban Demszky Gábor, Pető Iván és Magyar Bálint voltak. A kommunizmusellenes csoport aztán 1994-ben összeállt az MSZMP utódpártjának számító MSZP-vel. Mráz Ágoston Sámuel szerint ez nagyon komoly hitelességi válságot eredményezett. Kibújt a szög a zsákból, pár évvel a rendszerváltás után az állítólagos antikommunistákból prokommunisták lettek.
A közös MSZP-SZDSZ politizálás a Horn-kormánynak annyira nem vált be, hiszen 1998-ban elvesztették a választásokat a Fidesszel szemben. Azonban 2002-ben ismét sikerült koalíciós kormányt alakítaniuk, kezdetben Medgyessy Péter vezetésével, majd a D209-es botrányt követően Gyurcsány Ferenccel. A nagy öröm és boldogság az őszödi beszéddel, a 2006-os rendőrterrorral, a korrupciós botrányokkal, gazdasági válsággal, majd belső feszültséggel elszállt. A választók elfordulása után az a szűk réteg, ami még megmaradt egymással veszett össze.
Egész egyszerűen az a helyzet, hogyha egy pártnak nincsenek választói, akkor hiába van pénze, hiába van befolyása, előbb-utóbb egész egyszerűen nem lesz rá szükség – mondta Mráz Ágoston Sámuel.
Az SZDSZ 2014-ben jogilag is megszűnt, azonban öröksége mind a mai napig érezhető az országban. A hálózat ma is létezik, csak a politikai pártja tűnt el. Jelenleg nincs sikeres politikai platformja ennek a körnek, de a hálózat él.
Az Informátor az SZDSZ mellett Demszky Gábor 20 éves főpolgármesteri tevékenységével is foglalkozott. A volt főpolgármesterről nemrégiben kiderült, visszatérne a politikába. Erre reagálva Deák Dániel, a Figyelő főmunkatársa úgy nyilatkozott, Demszky nincs tisztában a realitásokkal.
Nem biztos, hogy Demszky a jelenlegi állapotában képes lenne komoly politikai pozíciót betölteni, hiszen – ahogy Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője fogalmazott – amire Demszky rátette a kezét, az „el is dőlt.” A kérdésre, hogy milyen posztra gondolt, az Informátor stábja sem kapott választ az egykori városvezetőtől.
A legvadabb liberális körökből érkező Demszky Gábor húszéves főpolgármesterkedését folyamatos botrányok övezték. Már 1994 óta a 4-es metróval kampányolt és nyerte a választásokat. A beruházás csak 2014-ben a Fidesz-kormány és Tarlós István főpolgármester ciklusa alatt készült el. Az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala később kiderítette, hogy a metróberuházás 452 milliárd forintos költségéből 272 milliárd korrupciógyanús.
Demszky Gábor SZDSZ-es politikusként a szocialistákkal közösen vezette a fővárost, ebből természetesen rengeteg konfliktus született a két párt és a fővárosi frakciók között.
Demszky Gáborról ma már volt harcostársai nem beszélnek, azt pedig, hogy ez ciki, vagy bajtársiasság, nem lehet tudni.
A teljes beszélgetést IDE kattintva tekinthetik meg.