Állást foglalt tegnap Aáry-Tamás Lajos, az oktatási ombudsman is a jövő hétfőre szervezett iskolai bojkottal kapcsolatban. Kiemelte: sem tanulót, sem szülőt nem érhet hátrány politikai meggyőződése, annak jogszerű kinyilvánítása vagy az attól való tartózkodás miatt. Ilyen jogsértő helyzetet idéz elő például, ha a faliújságon vagy az iskolában szokásos módon nyilvánosságra hozzák, hogy ki vesz részt és ki nem vesz részt a megmozduláson – fejtette ki.
A pedagógusok egy része a gyerekeket is felhasználja a tiltakozó akciókhoz
A biztos rámutatott: jogsértés lehet bármilyen listázás azokról, akik kockás ingben jelennek meg, vagy azokról, akik nem. A tanuló és a szülő nem hozható olyan helyzetbe, amely politikai meggyőződésének feltárására vagy nézeteivel ellentétes cselekvésre készteti, de arra sem, hogy véleménye jogszerű kinyilvánításától tartózkodjon. Késztetésnek minősül az is, ha a tanuló vagy a szülő alappal tarthat attól, hogy hátrány éri azért, mert valamit tesz vagy nem tesz.
Lapunk hétfői számában arról számoltunk be: több szülő is szóvá tette, hogy gyermekét verbális inzultus érte az iskolában egyes pedagógusok részéről, mert nem vett fel kockás inget múlt pénteken. Egy budai középiskolába járó gyermek szülője a Facebook-oldalán így írt: „Tegnap volt az iskolákban ez a kockás inges nap. Voltak gyerekek, akik nem kockás ingben mentek suliba. A tanárok közül néhányan leszólták őket, mi az, ti fideszesek vagytok, illetve aki értelmes, az kockás ingben jött iskolába, és hasonló inzultusok érték őket.” Egyes vélemények szerint ez az eljárás egyet jelent a listázással.
Miközben a kormány széles körű megállapodástervezetet juttatott el a pedagógusok sztrájkbizottságának, tovább erősödik a nyomásgyakorlás a hétfőre meghirdetett kezdeményezés körül. Egy kőbányai általános iskola szülői munkaközösségének tagjai például, leszögezve, hogy támogatják az akciót, miszerint minél több gyermek maradjon otthon „pihenni” az iskolai túlterheltség miatt, arra szólítják fel egymást, hogy „Ne engedjük gyermekünket az iskolába!”. A munkaközösség azzal nyugtatja a szülőket, hogy a hiányzás ezen a napon semmilyen szankciót nem von maga után, a távollétet a szülő igazolhatja. Az intézmény egyik tanára levelében, a kezdeményezés komolytalanságát alátámasztva a múlt héten azt írta: „Kedves szülők! Kifogyóban van a kék tollam. Újat vásárolni csak kedden lesz alkalmam. Ebből kifolyólag február 29-én nem lesz módom beírni a hiányzókat.”
A megállapodástervezet fontosabb elemei
– A Nemzeti alaptanterv (NAT) és a kerettantervek átfogó felülvizsgálata, a lexikális tananyag csökkentése, az alapkompetencia-fejlesztés erősítése.
– Az egész napos iskolaként működő intézmények, jogszabályban rögzítve, hétköznap ne adjanak írásbeli házi feladatot.
– A Klik beszerzési folyamatainak átalakítása, az intézményvezetők részére megfelelő összeg biztosítása havonta kincstári kártyán keresztül a sürgős dologi költségek fedezésére.
– A Klik jövedelemelmaradásának haladéktalan rendezése.
– A Klik érdemi decentralizációja.
– A nyugdíjas korú pedagógusok továbbfoglalkoztatásának biztosítása az adott tanéven belül.
– A köznevelési intézményekben a munkaidő-nyilvántartás gyakorlatának felülvizsgálata.
– A többlettanítás után az általános munkajogi szabályok szerint – valamint a Klik esetében a kollektív szerződés szerint – óradíj fizetése a pedagógusoknak.
– A pedagógusok és intézményvezetők adminisztratív terheinek, az intézmények adatszolgáltatási kötelezettségeinek érezhető mértékű csökkentése.