Magyarországon – az európai országokhoz hasonlóan – az egyik legjelentősebb társadalmi kihívás az elöregedés: a lakosság csaknem négy és fél százaléka, mintegy 430 ezer ember nyolcvan év feletti, és az előrejelzések szerint ez a szám 2050-ig a két és félszeresére nő. Az ebben rejlő problémakör nemcsak a szociálisan és egészségügyileg rászorulókat, hanem az idős korosztály túlnyomó többségét érinti, akik félnek az egészségromlástól, a bűncselekményektől és a magánytól.
– Ezekre kínál komplex és hosszú távú megoldást az október elsején induló idősügyi program – magyarázta lapunknak Jeneiné Rubovszky Csilla, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) idősek alapszolgáltatásainak fejlesztéséért felelős miniszteri biztosa. Mint mondta: a mostani program egy korábbi, 2015-ben indult modellprogramra épül, amely minden csatlakozni kívánó hátrányos helyzetű településen elérhetővé válik. A programhoz országosan 87 településközpont, 23 alközpont tartozik, és jelentős szerepet kapnak a tanyás települések is.
– Öt évvel ezelőtt az V. kerületben egy rendkívüli hóhelyzet idején döbbentünk rá arra, hogy mindössze az idősek negyedét ismerjük – idézte fel a kezdeteket a szociálpolitikus. – Ezért a Belügyminisztérium támogatásával 32 hátrányos helyzetű településen, köztük tíz tanyasi térségben kérdőíves felmérést végeztünk, amelyben több mint hetvenezer időskorút kérdeztünk meg arról, mire lenne szükségük ahhoz, hogy jól megérdemelt nyugdíjas éveiket a saját otthonukban biztonságban tudják eltölteni.
Ez a felmérés bár nem volt reprezentatív, mégis segített bennünket a megoldásra váró idősügyi problémák megismerésében. Szembe kellett néznünk – a már ismertek mellett – egy újabb kockázattal: a magányossággal, amely akár a depresszió vagy számos más betegség forrása is lehet – tette hozzá Jeneiné Rubovszky Csilla.

Egészség, biztonság és a magány enyhítése – ezzel a hármas céllal indul útjára ősszel az országos Idősügyi infokommunikációs program,A számítógép használatát is megtanítják a programban résztvevőknek
A felmérés eredményeire alapozva 2013. szeptember 1. és 2014. május 31. között 32 hátrányos helyzetű településen, valamint Szombathelyen és Budapest V. kerületében infokommunikációs eszközök segítségével modellprogramot folytattak az idősek életminőségének javításáért. A mintaprogram célja egyrészt az idősödéssel járó két legnagyobb egészségügyi kockázat – a demencia és a stroke – megelőzése, a szakmai segítségnyújtás idejének optimalizálása, másrészt az idősek ellen irányuló bűncselekmények számának csökkentése, magányérzetük mérséklése, kapcsolatrendszerük kiépítése és fenntartása a digitális írástudás segítségével.
Így azok, akik korábban részt vettek a modellprogramban, mára rutinosan skype-olnak a tőlük több száz kilométerre élő családtagjaikkal, recepteket keresnek, híreket olvasnak az interneten.
A számítógép használata azonban csak az egyik szelete a hamarosan induló országos infokommunikációs programnak. A vészjelző-állapotmérő karperec az idősek biztonságérzetét növeli. A víz- és ütésálló eszköz ugyanis rengeteg funkcióval van ellátva, objektív és szubjektív állapotot is jelez. Kétoldalú kommunikációra alkalmas, ha viselője rosszul lesz, csak meg kell nyomnia a közepén található piros gombot, amely azonnal vészjelzést küld a hivatásos gondozó vagy családtag telefonjára. A készülékkel az idős ember akár azonnal segítséget tud kérni abban az esetben is, ha otthonában baleset éri.
A karperec figyeli az egészségügyi adatokat is, amelyeket egy hónapon keresztül tárol egy erre alkalmas rendszerben. – A modellprogram időszaka alatt a karperec két esetben is életet mentett – emelte ki a szociálpolitikus –, mert időben jelezte a stroke-ot, így azt az érintettek kórházi körülmények között vészelhették át, további egészségromlást nem szenvedtek el.
A program egy másik, az időskorral együtt járó egészségügyi kockázat, a demencia csökkentésére is megoldást kínál. A Budapesti Műszaki Egyetemmel együttműködve olyan számítógépes játékokat fejlesztettünk ki, amelyek egyrészt a magányt enyhítik, másfelől hozzájárulnak a kognitív képesség csökkenésének megakadályozásához, frissen tartják a használók szellemi képességeit – avatta be lapunkat Jeneiné Rubovszky Csilla.
A program fontos eleme még a bűnmegelőzés, amelyben szintén nagy szerepet kap a részt vevő időseknek ingyenesen biztosított számítógép és internetelérés. Az infokommunikációs eszközök használatának elsajátítását országszerte olyan közfoglalkoztatottak segítik, akik informatikai, szociális és az ORFK által biztosított áldozatvédelmi képzésben is részesültek.
A miniszteri biztos hangsúlyozta: egy társadalom egyik legnagyobb felelőssége abban áll, képes-e megteremteni annak feltételeit, hogy az idős emberek méltóságban tölthessék életüket. – Magyarország kormánya többek között ezzel a programmal is bizonyítja, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel az időskorúak életminőségének javításáért dolgozik – összegezte a szociálpolitikus.