– Az uniós alapszerződés 7-es cikke szerinti, előző héten kezdeményezett jogállamisági eljárás lezárultáig semmiképp sem zárja ki soraiból a Fideszt az Európai Néppárt (EPP) – jelentette ki Joseph Daul pártelnök szerda este az informális salzburgi EU-csúcs margóján. – A sajtó nem kényszeríthet Orbán Viktor kidobására. Pártunkban demokrácia és jogállamiság uralkodik, megvannak a szabályaink – nyilatkozott a néppárti tagállami vezetők egyeztetése előtt a francia politikus, aki a magyar miniszterelnökről azt mondta, hogy „nem könnyű eset, ezt mind tudjuk”.
Közölte, hogy az EPP meg fogja várni a 7-es cikk szerinti eljárás eredményét és azt, hogy az Európai Bizottság értékelje a jogállamiság magyarországi helyzetét. Elemzők szerint a magyar kormánypárt a jövő évi európai parlamenti választásig tagja marad a néppártnak. Ezt erősíti, hogy sajtóértesülések szerint igen befolyásos német–osztrák gazdasági körök is megmozdultak a magyar kormány mellett.
– Orbán az adófizetők pénzén újabb hazugságokat terjeszt, az EP múlt heti szavazásának semmi köze a bevándorláshoz – ezt Guy Verhofstadt reagálta a magyar kormány Sargentini-jelentéssel kapcsolatos médiakampányára. A liberális politikus szerint csökkenteni kellene a magyar kormánynak nyújtott EU-támogatásokat, a mostanihoz hasonló „antieurópai és rágalmazó kampányok miatt” is. Az ALDE a magyar kormányt bíráló ellenvideót jelentetett meg.

Semmiképpen nem zárja ki soraiból a magyar képviselőcsoportot az EPP
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök szerint kormánya hivatalosan még nem döntött arról, megvétózná-e, ha az Európai Tanács a jogállamiság megsértése miatt szankciókról szavazna Magyarország ellen, Karakacsanov miniszterelnök-helyettes csütörtökön csak sajtónyilatkozatot tett.
Hasonlóan a bolgár kormánypártok közötti hangsúlykülönbségekhez, a spanyol parlamentben is komoly feszültséget keltett a szavazás a Sargentini-jelentésről – itt a baloldali Podemos kérte számon a spanyol néppárti képviselőkön, hogy miért nem szavaztak Magyarország ellen.
Orbán Viktor miniszterelnök távollétében tett javaslatot a Fidesz kizárására az EPP-ből Jean-Claude Juncker, a kezdeményezést azonban visszautasították – közölte Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter az MTI-vel.