A New York-i Per Se étterem szakácsa, Mathew Peters és csapata nyerte meg tegnap a világ legismertebb és legrangosabb szakmai versenyének tartott Bocuse d’Ort, s ezzel megszerezte az Egyesült Államok első aranyérmét. A Széll Tamás séf, Szabó Kevin commis, Vomberg Frigyes coach és Szulló Szabina csapatkapitány alkotta magyar versenyzők negyedikek lettek – ez hazánk eddigi legjobb eredménye egy 10. és 13. helyezés után –, valamint elnyerték a legszebb csirkés tálalásért és a legjobb poszterért járó különdíjat. A dobogó második és harmadik fokára a norvég Christopher William Davidsen és az izlandi Viktor Andrésson léphetett fel Lyonban, míg az örökranglista első helyezettje, Franciaország most a legszebb vegán tányérért és legjobb segítőnek járó elismeréssel volt kénytelen beérni. Ausztrália a videós promóciójával aratott sikert.

A legszebb csirkés tálalásért és a legjobb poszterért járó díjat nyerte el hazánk versenyzője
Széll Tamás az eredményhirdetés után az Index szerint azt mondta, azt nézve, hogy mennyi idő alatt jutott el ide, elégedett az elért eredménnyel.
A huszonnégy döntős csapat egyik fele kedden, a másik szerdán főzött. A szervezők meghatározták a felhasználható alapanyagokat. Így például a húsételnek a különleges bresse-i csirkéből kellett készülnie, aminek Széll Tamásék igyekeztek nemzeti karaktert adni. Az MTI tudósítása szerint a magyar csapat olyan összetevőket használt, mint a tokaji bor, a különféle ecetek, a magyar erdei gombák és a dió. A vegán tálon volt grillezett zeller magyar szarvasgombával, savanyított erdei medvehagymával és tökmaggal, továbbá cékla, gombák és sült fokhagyma. Készítettek sárga céklát és hagymadzsemet savanyított bodzával, tokaji furminttal, paprikával és mustármaggal is.
A díjnyertes húsétel a kötelező bresse-i csirke volt és tenger gyümölcsei. Készítettek grillezett csirkecombot, szárnyat és belsőségeket, homárt fűszerekkel és erdei gombákkal, csirkemellmozaikot ropogós csirkebőrrel, csirkezsírral és roppanós „tölgyfalevélkékkel”, folyami rákot paprikával, petrezselyemkrémmel és homárhabbal. A köretek között megtalálható volt sárga cékla és hagymadzsem savanyított gyökérzöldségekkel, Kisasszondi sajtmártás és magyar szarvasgomba, továbbá marinált zöldborsó savanyított citrommal, mangalicasonkával és csicsókapürével.
A magyar csapatot minden eddiginél népesebb, több mint 300 fős szurkolói csapat kísérte el Lyonba. Emellett hazánknak népszerű standja is volt a rendezvény helyszíne mellett.
Mi is az a Bocuse d’Or?
A Bocuse d’Or sokak szerint a világ legismertebb és legrangosabb szakácsversenye; döntőjét kétévente a franciaországi Lyonban rendezik meg – abban a városban, ahol Paul Bocuse több mint harminc éve megálmodta. A nagy megméretés valamennyi résztvevője élvonalbeli szakács, akik rátermettségüket előzőleg a selejtezőkben bizonyították. A feladat: adott idő, pontosan 5 óra 35 perc alatt adott alapanyagokból két főfogás elkészítése. Korábban ez egy hús- és egy halételt jelentett, most azonban a halat száz százalékban növényi alapanyagokból álló, azaz vegán menüre cserélték. Az ételeket frissen és még fel nem dolgozott alapanyagból kell előállítaniuk a kétfős – a kvalifikált séfből és kuktájából álló – csapatoknak.
A világverseny a szakácsok szakmai presztízsének emelése mellett fokozhatja egy-egy ország turisztikai vonzerejét, hiszen az elődöntőket nagy figyelem kíséri, s ezért alkalmat adnak az adott helyszín – tavaly például az európai selejtező tekintetében Budapest – bemutatására. Érdemes megemlíteni továbbá, hogy mind többen kapcsolják össze a nyaralást a gasztronómiai kalandozással. A Bocuse d’Or azok figyelmét is Magyarországra irányíthatja, akiknek nem kevésbé fontos egy különleges vacsora elköltése, mint a város látványosságai.