A Zöld Híd által ellátott terület egy részén már biztos, hogy nem lesz fennakadás a szemétszállításban. A balassagyarmati önkormányzat utasította a Balassagyarmati Városüzemeltetési Nonprofit Kft.-t, hogy a következő napokban is biztosítsa a szemétszállítást. A cég a Zöld Híd alvállalkozója, 15 települést lát el.
A Hír TV értesülése szerint az önkormányzati társaság a saját költségvetése terhére végzi majd el a feladatot, ameddig szükséges, az összegyűjtött hulladékot pedig várhatóan a salgótarjáni lerakóba szállítják, ha a szokásos módon nem tudják letenni a Zöld Híd fenntartásában lévő telephelyeken. Sajtóértesülések szerint a Vác központú járásban is hasonló megoldás várható.
Az ügy kapcsán péntek este a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Kommunikációs Szolgálata az alábbi közleményt adta ki: A katasztrófavédelem a Zöld Híd Kft.-vel és a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.-vel (NHKV) lefolytatott egyeztető megbeszélésen felmérte, hogy milyen feltételekkel biztosítható a hulladékszállítás a Zöld Híd Kft. ellátási területén, vagyis 116 településen.
A Zöld Híd már hetek óta nem szállítja el a zöldhulladékot. A szolgáltató – az elmúlt években nem először – jelezte, hogy finanszírozási problémák miatt megvan az esélye, hogy nem viszik majd el a kommunális hulladékot sem, illetve a lerakójuk megtelt, amelynek bővítése 2020 előtt nem készül el.

A cég nem először bizonyul képtelennek feladata ellátására
Fotó: MTI/Rosta Tibor
Az ellenzék szerint a kormány felelős a kialakult helyzetért. A Jobbik Pest megyei politikusai tiltakozásul több zsák szeméttel torlaszolták el az NHKV fővárosi irodaházának bejáratát. Az MSZP a hónap végig adott haladékot a kormánynak a budapesti zöldhulladék elszállítására. Máskülönben polgári engedetlenségi akciót hirdetnek, és arra kérik a lakosságot, hogy a szemetet hordják a Miniszterelnökség Kossuth téri épülete elé.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter csütörtökön a hulladékgazdálkodás területén tapasztalható fennakadások kapcsán a Kormányinfón leszögezte: nem engednek az üzleti zsarolásnak, nem engednek a rezsicsökkentésből. A tárcavezető szerint szükség esetén a katasztrófavédelem átveszi a feladatot, ami azt jelenti, hogy az állami szerv kijelöl más, szabad kapacitással rendelkező szolgáltatót.
Megjegyezte, hogy jelentős, részben rossz gazdálkodásból eredő tartozások halmozódtak fel, ezeket most mérik fel, de a nagyságrend több tízmilliárdos. A szükséges konszolidációhoz a kormány forrást is fog biztosítani, illetve egy létrejövő bizottság egy héten belül jelentést tesz a hulladékgazdálkodás állapotáról.