A pedagógusok, akiknek értékes munkáját mindennap meg kell becsülni, számíthatnak a kormányra és arra is, hogy előrébb léphetnek. A 2013-ban indított programban a pedagógusok fizetése átlagosan 40 százalékkal emelkedett, ami idén és jövő ősszel is folytatódik – közölte a Fidesz-frakció. A nagyobbik kormánypárt szerint a pedagógusokat érintő további szakmai kérdésekben folyamatos az egyeztetés a Köznevelési Kerekasztalon és megkezdődik a nevelést-oktatást segítő nem pedagógus végzettségű dolgozók bérrendezése is. – Ugyanazok, akik ma fűt-fát ígérnek a pedagógusoknak, kormányzásuk alatt mindig csak elvették a pénzt az oktatásból, a településeket magukra hagyták az iskolák fenntartásával, ezzel eladósították és csaknem csődbe vitték őket. Az állam ma felelősséget vállal az iskolák fenntartásáért és a pedagógusok életpályájáért. Az oktatásra fordított költségvetési támogatás jövőre 455 milliárd forinttal több lesz, mint a baloldal által utoljára benyújtott 2010-es költségvetésben – írták.
Az LMP viszont úgy véli, csökkenő források, szélsőséges centralizáció, népbutítás, kiszámíthatatlanság és bizonytalanság jellemzi az oktatást. Ikotity István, a párt országgyűlési képviselője a pedagógusnap alkalmából tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: az oktatás forrásai az elmúlt 11-12 évben reálértéken 30 százalékot veszítettek az értékükből.
– Az önkormányzatokat meglepetésszerűen érte az iskolák működtetésének elvonása, és kérdéses, hogy ezt a feladatot a tankerületek hogyan fogják megoldani – ezt már a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Galló Istvánné mondta a távirati irodának. Megítélése szerint a köznevelési törvény most benyújtott módosításából több olyan pont is kimaradt, amelyekről a tárgyalásokon egyeztettek, és úgy tűnt, az álláspontok közeledtek. Példaként említette, hogy törvényi szabályozást igényelne, kivel egyeztet a kormány. – A megbeszéléseken a kabinet rábólintott, hogy a korábbi Közoktatás-politikai Tanácshoz hasonló testületet hozzanak létre, de végül ez sem került be a törvénymódosításba, mint ahogy a pedagógusok kötelező óraszámának szabályozása sem – említette az elnök.
Galló Istvánné szerint az önkormányzatok jóformán még fel sem ocsúdtak abból, hogy az iskolák működtetése az államhoz kerül. – Amikor a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) átszervezéséről tárgyaltak, és az intézményvezetők önálló gazdálkodási jogkörét, a munkáltatói jogkört kérték vissza, akkor szó sem volt arról, hogy januártól újabb feladatot von magához a Klik – közölte az érdekvédő.