Szél Bernadett szerint a miniszterelnök nem engedi, hogy Magyarország maga döntsön népszavazáson például Paks II-ről. Az LMP-s politikus az Országgyűlésben tegnap azt mondta, a paksi beruházásban nem a megtermelt áram a fontos, hanem a 4000 milliárd forint, hogy mire kimerülnek az uniós források, legyen mivel táplálni a fideszeseknek a háttérhatalmukat.
Csepreghy Nándor válaszában rámutatott, 2014-ben az LMP atomellenes álláspontja kétmillióval kevesebb szavazatot kapott, mint a Fidesz egyértelműen felvázolt atomtámogató álláspontja. A Miniszterelnökség államtitkára hangsúlyozta, ma nincs olcsóbb és biztonságosabb energiatermelés, mint az atom, az az alternatíva, amit az LMP kínál, 3-4-szer magasabb rezsiköltséget jelentene a magyar embereknek.
Tegnap esküt tett a plénum előtt Süli János, a paksi atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter.
A paksi bővítést ellenző LMP egyébként nem vett részt korábban a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem oktatóreaktorának üzemeltetési engedélyéről szóló közmeghallgatáson.
Lapunk kérdésére ezt azzal indokolták, hogy nem tartják jó ötletnek a lakott területen működő nukleáris létesítményeket. A párt közleményében úgy fogalmaz: az LMP programjában az atomenergia kivezetése szerepel, ebből következik, hogy kutatóreaktorra sem lesz szükség Magyarországon.
A Paks II beruházást szintén ellenző Energiaklub úgy nyilatkozott, hogy nem támogatják az atomenergia használatát, így a kutatóreaktorok üzemeltetését sem, többek között a radioaktív hulladékok keletkezése miatt.
A szervezet a fórumtól való távolmaradása kapcsán kapacitásaik szűkösségére hivatkozott. A Greenpeace nem tudott az eseményről, nem kaptak meghívót, de megjegyezték: a nem energetikai – oktató, kutató – reaktorok létét nem támogatják, de nem is ellenezik őket.