Mennyire vannak elhízva a magyarok? – többek között erre keresi a választ az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) a szeptembertől induló tápláltságiállapot-felmérésében. A reprezentatív adatok alapján készülő országos elemzés az elhízás gyakorisága mellett a táplálkozási szokásokról, a tápanyagbevitelről, az egészségi állapotot meghatározó tényezőkről nyújt majd valós képet.
A felmérés eredményei alapján a szakemberek a népegészségügyi akcióterveket is elő tudják majd készíteni, hogy hazánk egyre egészségesebb nemzetté válhasson, és növekedhessen az élettartam – hangsúlyozta közleményében az intézet.
Ebben az előkészítésben fog segítséget nyújtani, hogy az eddigi kérdések körét kibővítve rákérdeznek majd a gyógyszerek mellékhatásaival kapcsolatos ismeretekre, az étrend-kiegészítők fogyasztására és a dohányzással kapcsolatos szokásokra is. Eddig 2009-ben és 2014-ben készült hasonló – azonos módszertannal végzett – felmérés Magyarországon, így kimutathatók lesznek az időbeli változások is.

Az OGYÉI az elhízás okaira keresi a választ
Fotó: Éberling András
Vastag László, a projekt vezetője az M1-en elmondta, az uniós támogatással megvalósuló felmérésben 149 település kiválasztott lakosai vesznek részt. A kérdezetteknek egy fél órát igénybe vevő tesztet kell kiölteniük, amelyben többek között a tápláltsági állapotról, a tápanyagbevitelről, a táplálkozási szokásokról és a fizikai aktivitásról kérdezik őket – tájékoztatott a projektvezető.
Szavai szerint a vizsgálatba bevont személyeknek táplálkozási naplót is vezetniük kell, amelyet később egy dietetikussal néznek át, aki megméri a résztvevők testsúlyát, magasságát és derékbőségét is. Az eredményeket feldolgozás után az Ogyei.gov.hu oldalon lehet majd elérni.
A magyarok tápláltsági adataival az egészségben eltöltött évek számának növelése mellett azért is érdemes foglalkozni, mert a táplálkozással összefüggő betegségek kezelése jelentős terhet ró az államra. Halmy Eszter, a Magyar Elhízástudományi Társaság elnöke ennek kapcsán korábban úgy fogalmazott: a túlsúlyos betegek ellátási költsége összességében már néhány éve is meghaladta a kétszázmilliárd forintot, ami az egészségbiztosítási alap kiadásainak közel 12 százalékát, illetve a bruttó hazai termék 0,7 százalékát tette ki.