– Kilencven évvel ezelőtt, szeptember elsején kezdődött el a tanítás iskolánk mindkét telephelyén. Ez idő alatt volt, hogy külön lány- és fiúiskolaként, azonban 11 éve újra közös igazgatás alá vonta az önkormányzat – mondta lapunknak Dessewffyné Szabó Erzsébet, a Kispesti Gábor Áron Általános Iskola igazgatója, aki harminckét éve dolgozik pedagógusként, és majdnem két évtizede az iskola vezetője.
Ismertetése szerint az egyik épületben az emelt szintű matematikaoktatásra, a másikban pedig inkább a felzárkóztatásra helyeződött a hangsúly, mert sokan más szociokulturális közegből érkeztek az iskolába. Az utóbbi épületben kísérletképpen asztalitenisz tagozatos osztályt indítottak, ahol öt testnevelési órából kettőben szakedzővel zajlanak a foglalkozások a testnevelést tanító aktív jelenlétében.
– A családoknak kevés beruházást igényel egy ilyen foglalkozás, viszont fejleszti a koncentrációt, javítja a magatartást, leköti az energiákat, sőt azt is elmondhatom, hogy nálunk szinte egyáltalán nem jellemző az iskolai agresszió. Ráadásul húsz éve az iskola tornacsarnokában működik a Kispesti Sportegyesület asztalitenisz tagozata, így a nagyobbak délután is tudják fejleszteni a tudásukat – magyarázta az igazgatónő, aki arról is szólt, mivel csapatsportról van szó, a diákoknak meg kell tanulniuk együttműködni egymással. Mint mondta, két évvel ezelőtt az egyik fiúcsapatuk megnyerte a budapesti diákolimpiát, az országos döntőben kilencedik helyezést érték el, idén pedig a lányok és a fiúk egyaránt negyedikesként nyerték a budapesti bajnokságot.
Dessewffyné Szabó Erzsébet beszélt arról is, hogy a rendhagyó osztályfőnöki órákra hírességeket is meghívnak, akik a saját életükkel mutatnak példát a gyerekeknek, ezekről az eseményekről pedig az iskolaújság is beszámol.
– Vendégünk volt többek között Horváth József roma származású rákkutató orvos, aki noha még csak a harmincas éveinek elején jár, de már több nemzetközi elismerése van. Ő arról mesélt, milyen szegénységből indult, mennyire sok akaraterő kellett ahhoz, hogy megvalósítsa álmait – fogalmazott az iskolavezető.
Az igazgatónő elmondta: bár kilenc pedagógust kellett pótolniuk különböző okokból, jó a tantestület életkori megoszlása, ráadásul 25 százalékuk férfi, ami nagyon fontos a nevelési munkában, mert a gyerekek másként viszonyulnak egy férfi pedagógushoz, valamint mind a lányoknak, mind a fiúknak szükségük van férfimintára is.
Csütörtökön délelőtt 14 programon vehettek részt a gyerekek, délután pedig lovas huszárok kísérték őket, az ünnepélyes felvonulás után a beszédeket követően a tanulók futóversenyen vehettek részt, az esemény zárásaként pedig Oláh Gergő énekelt a résztvevőknek. Pénteken a diákok művészeti fesztiválon mutathatták meg tehetségüket, este pedig bográcsgulyással várták a szülőket is. – Nemcsak a 90. évforduló miatt, hanem folyamatosan fontos iskolánknak, hogy megismerhessük saját múltunkat, mert enélkül nem lehet jövőt építeni – hangsúlyozta az igazgatónő, megemlítve, hogy a nyári táboroztatáskor is megjelennek régi diákok, akik segítik, támogatják a kisebbeket, ezzel jó példát mutatnak nekik az egymásra figyelésről.