Válságstáb felállítását szorgalmazza az MSZP a kivándorlás megfékezéséért – derült ki a párt tegnapi sajtótájékoztatóján. Eközben – mint azt korábban lapunk is megírta – a Boston Consulting Group (BCG) és a The Network nemzetközi felméréséből az derült ki, a magyaroknak jelenleg mindössze 35 százaléka menne külföldre dolgozni, míg a globális átlag 57 százalék.
Bihal Dávid, az MSZP elnökségi tagja ezeket az adatokat figyelmen kívül hagyva azt is közölte, követelik, hogy a Miniszterelnökségen jöjjön létre olyan államtitkárság, amely kezeli ezt a válságot, és a jövőben hiteles otthonteremtési és családpolitikával, a minőségi oktatás megteremtésével tartsák itthon a fiatalokat. Mester Barnabás, a párt EU-szakértője szerint a kivándorlók kétharmada 16 és 45 év közötti, vagyis a legaktívabb korban van. – Azt a generációt veszíti el Magyarország, amelynek a jövő építése a feladata – hangoztatta.
Ehhez képest a már említett nemzetközi felmérésből az derült ki, hogy a fiatalok és a magasan képzettek körében meghatározó a csökkenés: a fiatalok 45 százaléka menne külföldre, szemben a korábbi 60 százalékkal, míg a magasan képzetteknek mindössze 37 százaléka költözne a határokon túlra, ellentétben a 2014-ben mért 65 százalékkal. A BCG kutatása szerint Magyarországon csak a negyedik legfontosabb szempont a fizetés, de befolyásolja a döntést a munkahely biztonsága, a jó kapcsolat a főnökkel, az együttműködésen alapuló munkavégzés, a munka érdekessége és a munkavégzés intenzitása is.
Az idei adatokból az is látszik, hogy a visegrádi országok közül Magyarországon fontolgatják legkevesebben, hogy a jövőben külföldön vállalnak munkát. A legnagyobb arányban, 66 százalékban ma Csehországból vándorolnának ki, míg Lengyelországot 48, Szlovákiát pedig 42 százaléknyi hazai munkavállaló hagyná el a jobb megélhetés reményében.
Még az MSZP által hivatkozási alapként idézett Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból is leszűrhető, hogy kevesebben hagyják el hazánkat: tavaly 25 100-an vándoroltak ki Magyarországról, ami 15 százalékkal kevesebb, mint a 2016-os 29 400 fő. Emellett a KSH szerint tavaly 18 500 korábban kivándorolt magyar állampolgár települt haza.