Ismét elérhető a hazai gyógyszertárakban a meningococcus B okozta agyhártyagyulladás elleni oltóanyag – közölte a vakcinát gyártó és forgalmazó GlaxoSmithKline (GSK) Kft. Az oltóanyag 2016 decembere óta volt hiánycikk, amikor egy 18 éves budapesti gimnazista fertőző agyhártyagyulladásban életét vesztette, majd Borsodban és Hevesen halt meg egy 22 hónapos és egy hat hónapos csecsemő, vélhetően agyhártyagyulladásban.
Érthető okokból akkor tömegesen kezdték felvásárolni a vakcinát országszerte, amelyek emlékeztető oltásai még ma is az átlagosnál nagyobb mennyiségű felvásárlásokat generálnak.

Az oltóanyag iránti kereslet folyamatosan és látványosan növekszik
Fotó: Katona Vanda
– A rendkívül gyors lefolyású, a tünetek megjelenésétől számított 24–48 órán belül akár halált okozó betegség elleni védőoltásból az év végéig elegendő mennyiség áll majd rendelkezésre a megnövekedett hazai igények kielégítésére – közölte Iglódi-Csató Judit, a GSK kommunikációs igazgatója.
A WHO adatai szerint a meningococcus baktérium által okozott agyhártyagyulladás esetében a fertőzés első jelei és tünetei más gyakori, nem súlyos megbetegedésre is utalhatnak, ezért a betegség a korai szakaszában nehezen diagnosztizálható. A fertőzés veszélye minden korcsoportnál fennáll, de kialakulásának kockázata hat hónapos kor alatt a legnagyobb. A betegség elleni védekezés a leginkább ezért két-három hónapos korban ajánlott, de hatásos ötéves kor alatt, illetve fiatal felnőttek esetén is.
A gyógyszergyártó arra hívta fel a figyelmet, hogy jelenleg a Bexsero az egyetlen, magyar törzskönyvvel rendelkező vakcina, amely már csecsemőkorban, két hónapos kortól adható a B típusú meningococcus által okozott betegség megelőzésére.
Az ÁNTSZ epidemiológiai adatai szerint Magyarországon az elmúlt évtizedben évente átlagosan 43 meningococcus okozta esetet jelentettek, és túlnyomó többségben a B típusú baktérium előfordulása volt a domináns. Európában pedig a legtöbb meningococcus megbetegedést a baktérium öt legismertebb – védőoltással megelőzhető – változatából a B és a C típus okozza.
Az agyhártyagyulladás személyes érintkezéssel cseppfertőzés útján terjed, lappangási ideje kettő–tíz nap is lehet. Legjellemzőbb tünetei az erős fej- és hátfájás, tarkómerevség, láz, hányás, valamint a növekvő tudatzavar.
Iglódi-Csató Judit elmondta, a vakcinák iránti globális kereslet világszerte folyamatosan és látványosan növekszik, amire a vakcinagyártás komplexitásából adódóban időbe telik reagálni.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet az eset kapcsán felhívta a a figyelmet, hogy a magyar gyógyszerellátás biztonságát két jogszabály is szolgálja. Az egyik 2013 óta biztosítja, hogy a hazai készletek csak akkor kerülhetnek exportra, ha a gyártók a magyarországi ellátási igényeket már kielégítették. A másik folyamatosan monitorozhatóvá tette a gyógyszerellátási nehézségeket, ugyanis minden ellátási gondra jelentési kötelezettséget írt elő.
A GSK – tájékoztatása szerint – a védőoltást továbbra is a korábbi nagykereskedelmi áron értékesíti, és az ajánlott 26 800 forintos bruttó fogyasztói áron sem változtat. Ugyanakkor mivel a vakcina szabadáras termék, ezért az ára patikánként eltérő lehet – hívták fel a figyelmet.