– Feladatunknak tekintjük a kommunista diktatúra éveinek bizonyítékait megőrizni és hozzáférhetővé tenni – mondta Szabó Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója a kommunizmus áldozatainak emléknapja közeledtével a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) elnökével közösen tartott tegnapi sajtótájékoztatón.
Az eseményen bejelentették: Párt-állam-párt címmel a két intézmény olyan internetes felületet hoz létre, amely összegyűjti és közreadja a kommunista állampárt – a Magyar Dolgozók Pártja (MDP), majd a Magyar Szocialista Munkáspárt – helyi párttitkárainak és vezetőinek nevét, karriertörténetét.
Az adattár négyezer állampárti funkcionáriusra, a diktatúra időszakának helyi pártpolitikusaira, a megyei pártelit legfontosabb tisztségeit betöltő személyekre, karrierjük fontosabb állomásaira, munkahelyükre, munkakörükre, előléptetésükre, kitüntetéseikre vagy pártbüntetéseikre vonatkozó információkat tartalmaz. Az adatok a www.paap.hu honlapon lesznek elérhetők júniusban, ezzel is emlékeztetve a kommunista diktatúra kiépülésének egyik utolsó, szimbolikus állomására a Rákosi Mátyás vezette MDP megalakításának hetvenedik évfordulóján.

A hétvégén emlékezünk a kommunizmus áldozataira
Fotós: Kurucz Árpád
– Tartozunk annyival a kommunista diktatúra áldozatainak és hozzátartozóinak, hogy összegyűjtsük és nyilvánosságra hozzuk a helyi vezetők életútját. Fontosnak tartjuk bemutatni, hogy kik is működtették a rendszert helyi szinten – hangsúlyozta Földváryné Kiss Réka, a NEB elnöke. Szavai szerint hazánkban felnőtt egy olyan generáció, amely már nem élte meg a rendszerváltás előtti időket. Ennek a korosztálynak szeretnének segíteni abban, hogy megismerhessék a XX. századi Magyarország történelmének sötét pillanatait is.
A történész lényegesnek nevezte, hogy a kommunista rendszer vidéki fenntartóit is megismerhesse a társadalom, mert – mint fogalmazott – nem csak Kádár János és Apró Antal munkája kellett a rendszer stabilitásához.
A NEB 2016-ban az 1956-os forradalom elfojtásában és a megtorlásban részt vevő kommunista vezetőkről közölt adatbázist, valamint az 1956 utáni megtorlás szolgálatában álló bírák, ügyészek és karhatalmi vezetők életútjait tette közzé.