Égető szükség van Magyarországon a kelet-közép európai országok nyelveit beszélő szakemberekre. Erre hívta fel a figyelmet a napokban 10 vezető értelmiségi szakember egy emlékiratban, amit elküldtek a kormánynak és az Országgyűlésnek, kérve a döntéshozók beavatkozását. A memorandum egyik megfogalmazója, Kiss Gy. Csaba professzor a Karc FM-en elmondta: az angol nyelv jól közvetít a gazdaság és a politika területén.
Ahhoz azonban, hogy a szomszédaink és szűkebb régiónk világát megismerjük, és ott hatékonyan közvetítsük a magyar érdekeket, elengedhetetlen az adott országok nyelvének elsajátítása. Az ELTE Művelődéstörténeti tanszékének címzetes egyetemi tanára hozzátette: a térség országainak együttműködése most a korábbiaknál is fontosabbá vált, ezért is lenne érdemes figyelmet fordítani a szakemberképzésre.
A professzor a javaslataik közül kiemelte, hogy ismét vonzóvá kellene tenni az egyetemeken azokat a kis szakokat, amelyeket a kétszakos rendszer megszűnése ellehetetlenített. Ehhez kiemelkedő ösztöndíjakra és több állami férőhelyre lenne szükség.
Kiss Gy. Csaba emellett fontosnak nevezte, hogy más felsőoktatási intézményekben, esetleg a középiskolákban is elérhető legyen például a szlovák, cseh, lengyel, román, horvát, szerb vagy a bolgár nyelv. Ezzel együtt azonban az iskoláknak és a tömegtájékoztatásnak is nagy felelőssége van abban, hogy oldódjon a magyar társadalomban a szomszédos országokkal kapcsolatban érzett „merev görcs”, mert az egymásra utaltság egyre inkább fontossá válik.