Nem tetszik a magyar választópolgároknak az ellenzéki képviselők parlamentben bemutatott szerdai botránykeltése, kétharmaduk (66 százalék) szerint nem viselkedhet így egy képviselő az Országházban – derült ki a Nézőpont Intézet legfrissebb közvélemény-kutatásából. A felmérés rámutatott arra, hogy hétmillió emberhez eljutott a parlamentben történt botránykeltés híre, két és fél millió ember pedig aktívan foglalkozott is a témával.
Legfőképpen az idősebb korosztály tagjait háborította fel az ellenzéki képviselők viselkedése, háromnegyedük (76 százalék) nyilatkozott így. – Ez nem jelenti viszont azt, hogy más társadalmi csoportban tetszést aratott volna az obstrukciós kísérlet. Minden lényeges szociodemográfiai csoportban azok voltak többségben, akik szerint nem elfogadható, hogy így viselkedjen egy képviselő a parlamentben – mutatott rá a kutatás.
Politikai hovatartozás szerint viszont már erősebb megosztottságot lehet tapasztalni. A kormánypártiak közül szinte mindenki (94 százalék) elítélte az ellenzéki képviselők cselekedeteit. Bár a baloldali pártok szimpatizánsainak többsége a politikusaik mellé állt (72 százalék), azonban minden negyedik baloldali szavazó elutasította a botránypolitizálást. A Jobbik szavazói még inkább megosztottak, többségük elutasítja ezt a viselkedést (52 százalék).
Vagyis a felmérésből az olvasható ki: úgy tűnik, hogy a párt vezetésében beállt baloldali fordulat a szavazótáboron belül még nem fejtette ki a hatását, a többséget még mindig a rendpárti attitűd jellemzi. Ebből következően amennyiben a Jobbik a jövőben továbbra is aktívan szerepet vállal ezekben az akciókban, fennáll annak a lehetősége, hogy tovább csökken a már így is hónapok óta zsugorodó tábora.
A Nézőpont Intézet a két nap tüntetései kapcsán közleményt adott ki. Ebben azt hangsúlyozták, hogy a maroknyi ellenzéki politikus és szimpatizáns által szervezett agresszív tüntetések nem ügyekről, hanem az ellenzék láthatósági versenyéről szóltak. – A munka törvénykönyve vagy a CEU ügye tehát csak ürügy volt a tiltakozásra, valójában nem közcélú kezdeményezésről, hanem az ellenzéki pártok öncélú akciójáról van szó – tették hozzá.
A Századvég 888.hu-n megjelent friss felmérése is arra mutatott rá, hogy a magyar lakosság döntő többsége (60 százaléka) nem tartja elfogadhatónak az ellenzék obstrukciós kísérletét.
A tüntetésekkel kapcsolatban kiderült, hogy a válaszadók jelentős többsége elítéli a demonstrálók agresszivitását. A megkérdezettek 83 százaléka nem tartja elfogadhatónak az utcai erőszakot és a rendőrök ellen irányuló agressziót egy ilyen tüntetésen. Az agressziót nemcsak a jobboldaliak, hanem a magukat baloldalinak vagy középen állónak valló választók döntő része is elítéli: a jobboldaliak 89 százaléka, a baloldaliak 73 százaléka, a középen állók 82 százaléka gondolkodik így.