Egyre több szülő a közösségi médiából tájékozódik a csecsemőkori és kisgyerekkori táplálást, illetve betegségeket illetően ahelyett, hogy szakorvost vagy védőnőt kérdezne meg – mondta el pénteken Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke a témában rendezett kerekasztal-beszélgetésen.
Lukasz Rebeka dietetikus arról számolt be, hogy tavaly 1500 fő bevonásával online kutatást készítettek arra vonatkozóan, hogy a szülők miért lépnek be tanácsadói csoportokba a Facebookon. A felmérés eredménye szerint egyrészt azért, mert kevés információt kapnak a szakemberektől, másrészt szeretnének társaságban lenni, megosztani egymással a tapasztalataikat.
– Az internetes csoportoknak azonban jelentős veszélyeik lehetnek, hiszen mindenki talál a saját véleményével megegyező álláspontot, attól függetlenül, hogy az szakmailag hiteles-e vagy sem – figyelmeztetett Póta György. Hozzátette: ma bárki bármilyen hipotézist megoszthat a világhálón, ám ezeknek nincs olyan hátterük, mint az evidenciaalapú orvoslásnak.

A szülők egymásnak adják át a félrevezető információkat
Fotó: Bach Máté
– Az említett kutatásból kiderült, hogy a szülők 90 százaléka nem mondja el a házi gyermekorvosnak, hogy valamilyen tanácsadói csoport tagja a közösségi médiában, így nem kapunk információt arról, ha tévhitek szerint gondozzák a gyermeket – hangsúlyozta.
Csordás Ágnes, a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke kiemelte: nekik is fontos szerepük van abban, hogy a szülők tisztában legyenek a táplálkozással és a mozgással kapcsolatos tényekkel. Mint mondta, már a várandósság időszakában megalapozódik a gyerek jövője, csecsemőkorban pedig lehetőleg legalább féléves korig az anyatejes táplálást kell támogatni, majd ezt követi a fokozatos hozzátáplálás, amelynél nélkülözhetetlen az orvos vagy védőnő tanácsát kikérni.
– Bármennyire is a családok mellett állunk, a döntés a szülők kezében van, de csak amíg nem veszélyeztetik a gyermekek fejlődését – tette hozzá Csordás Ágnes.
A csecsemő- és kisdedtáplálási tévhitek ellen Lukasz Rebeka nyolc szakértő bevonásával mozgalmat indított Kiskanál Kommandó néven. Az online platformokon kívül idén könyve is megjelent ugyanezzel a címmel.