A Terror Háza Múzeumba látogatókat az állandó kiállítás mellett rendhagyó történelemórák várják, melyeken a múzeum történészei többek között a bolsevik hatalomátvételről, a szovjet kényszermunkatáborok világáról és a kommunista diktatúra áldozatairól tartanak előadást.
A program Szabó Ákos Elveszett kamaszkor – fiatalok a Gulágon című rendhagyó történelemórájával veszi kezdetét, majd Balogh Gábor Modernizáció szovjet módra; Békés Márton 1917 – Sorsfordító év; László Bernadett Az Anasztázia mese és a valóság, végül B. Varga Judit A kommunista családmodell címmel tart előadást.
A múzeum történészei szakvezetést is hirdetnek minden félórában Az akció fedőneve: Lenin – német pénzzel Oroszország ellen című időszaki tárlatban – közölte az MTI-vel a Terror Háza.
Az MNL Országos Levéltára idén a Múzeumok éjszakáján a nagy történelmi famíliák hétköznapi életére fókuszál. A magánlevéltári iratanyagban őrzött eredeti dokumentumok segítségével az érdeklődők bepillantást nyerhetnek az arisztokrácia egyedi életstílusába, környezetébe és a családok mindennapjaiba – közölte a levéltár az MTI-vel.
A budai Várnegyed egyik legreprezentatívabb épületének felfedező sétáján a látogatók megismerhetik a historizáló stílusú palota legizgalmasabb részleteit, építészeti megoldásait, miközben a gyerekek történelem ihlette ajándéktárgyakat készíthetnek.
A Karnyújtásnyira a történelem elnevezésű program során a közönség eredeti iratokkal találkozhat, de helyszíni bejelentkezéssel akár raktársétákon is részt lehet majd venni.
Az MNL Országos Levéltárában három kiállítás várja az érdeklődőket: az Egy arisztokrata család története – A Károlyiak öt évszázada című tárlat az arisztokrácia mindennapi életébe, harcaiba, politikai szerepvállalásába enged betekintést. A családtörténeti utazáson keresztül az érdeklődők a családi levéltárban fennmaradt legtipikusabb iratokat is megtekinthetik, míg a Családok a családokért! című kamarakiállítás a magyarországi nagypolgári és nagybirtokos famíliák életkörülményeiről számol be a századfordulótól az 1930-as évek végéig.
Az Országos Levéltár kiállítótermében a Kik vagyunk? című kiállítás is látható lesz, amely az egykori és mai magyarországi nemzetiségek, etnikumok és a magyarok közötti kapcsolatok több évszázados történetének bemutatását tűzte ki céljául.