Minden olyan készítménynek forgalmazhatónak kellene lennie a gyógyszertárakban, amelyek hozzájárulnak az egészséges életmódhoz, a betegségek megelőzéséhez és a higiéniához – véli a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ).
Az olyan láncokat, mint az Almát vagy a Benut képviselő szervezet szerint az lenne a legjobb megoldás, ha azt szabályoznák, hogy mi forgalmazható kizárólag gyógyszertárban, míg azt, hogy egyébként egy patika emellett még mit kínál, azt meghagynák a gyógyszertár, illetve a vezető gyógyszerész szakmai döntésének. Ez nemcsak a gyógyszertárak jövedelmezőségét javítaná, hanem a hatóságok ellenőrző munkáját is egyszerűsítené – vélekednek.
A patikák bevételeinek növelése azért is lényeges kérdés, mert a HGYSZ felkérésére a Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Intézet által végzett országos, reprezentatív felmérésből kiderül: a patikákat is elérte a munkaerőhiány, a gyógyszerészek felénél, főleg a vidéken dolgozóknál okozott ez már problémát. A patikák egy része fel tudna venni embert, de nem tudja, hogyan fogja kigazdálkodni a béremelést; másik részük, elsősorban a kisebb nyereségű gyógyszertárak vezetői pedig már nem is számolnak ezzel az alacsony jövedelmezőség miatt.
Jelenleg a patikákban átlagosan 9,2 fő dolgozik: általában 2-3 gyógyszerész, 3 szakasszisztens, valamint 1-2 helyettesítő gyógyszerész és asszisztens. A HGYSZ arra is felhívja a figyelmet, hogy a gyógyszertárak működtetésében már öt-tíz éven belül komoly problémát fog jelenteni a fiatal generációk hiánya.

Több figyelmet kell fordítani a szakemberek utánpótlására
Fotó: Havran Zoltán
Az említett felmérés ugyanis azt mutatta, hogy a vezető (személyi jogos) gyógyszerészek 62 százaléka elmúlt 45 éves, miközben a beosztott gyógyszerészek alig 20 százaléka tartozik a 36–45 éves korosztályba, pedig nekik kellene hamarosan átvenni az idősebbektől a patikák vezetését. A szövetség szerint ezért már a gyógyszerészképzés során nagyobb hangsúlyt kellene helyezni arra, hogy felkészítsék a jövő generációit a gyógyszertár vezetéséhez szükséges gazdasági ismeretekre, ezt a kutatás során adott válaszaik szerint igénylik is. Szükség van állami szerepvállalásra is ahhoz, hogy a fiatal gyógyszerészek idővel át tudják majd venni a személyi jogosok helyét. Ennek a koordinálásában nagy szerepet kell vállalnia a szakmai szervezeteknek – mondják.