Négy – magát a demokratikus ellenzék táborába soroló – párt politikusa ült össze a liberalizmus jövőjéről vitatkozni tegnap délelőtt. A Republikon Intézet által szervezett konferencián a Magyar Liberális Párt képviseletében Bősz Anett, a Demokratikus Koalíciótól a Sargentini-jelentést megszavazó Niedermüller Péter, a Párbeszéd képviseletében Tordai Bence, illetve a parlamenten kívül rekedt Momentumtól Donáth Anna Júlia vett részt.
A felek egyetértettek abban, hogy Európa békéjét és az európai demokráciát a szélsőséges nacionalizmus és a populista erők – köztük Orbán Viktor miniszterelnök – térnyerése fenyegeti leginkább. Bősz szerint mindenkinek történelmi kötelessége fellépni és megállítani a populista pártokat a közelgő EP-választáson, míg Tordai a nemzeti pártok térnyerésére utalva úgy fogalmazott: „Putyin pincsijei” könnyedén bekerülhetnek az EP-be. Hozzátette: ahogy Donald Trump, úgy Orbán Viktor is az elmaradott rétegnek köszönheti hatalmát.
A Párbeszéd képviselőjének legnagyobb félelme, hogy kialakulhat egy általa szélsőjobboldalinak tartott blokkoló kisebbség az EU-n belül. Szavaira reflektált a DK-s Niedermüller megszólalásában, aki szerint a populisták vidéken erősek. Az EP-képviselő a jövőre tartandó európa parlamenti választásokkal kapcsolatban megjegyezte: a tét az, hogy demokratikus és nyitott Európában fogunk-e élni, vagy egy Orbán és Salvini által tematizált közösségben.
A momentumos Donáth az ellenzék külön indulásában látja a sikert, míg Bősz inkább a közös indulást támogatná az EP-választásokon. Egy, a konferencián bemutatott demokráciaindex szerint Románia demokratikusabb, mint Magyarország, s Krekó Péter politikai elemző szerint a legnagyobb különbség Európa nyugati és keleti fele között a migránsokhoz és a melegekhez való hozzáállásban tükröződik a legjobban
Mint mondta: a nyugatiak toleránsabbak ezekben a kérdésekben. Enyedi Zsolt, a CEU professzora a migrációval kapcsolatban megjegyezte: a bevándorlók felveszik az adott közösségek kultúráját és a befogadó országok szokásait, ha egy kevésbé demokratikus országból érkeznek meg egy fejlett demokráciába.