– Ne mondja senki, hogy béke és biztonság van a világon. Ne mondja senki, hogy nyugodtan élhetünk – fogalmazott Benkő Tibor honvédelmi miniszter az Úton a 21. században – biztonság, honvédelem, haderő című konferencián tegnap.
Közölte: nap mint nap olyan események történnek, amelyek arra késztetnek, hogy az ország legyen mindig felkészült, legyenek olyan képességei, amelyekkel megvédheti magát és az állampolgárokat.

A T–72-es harckocsi nemcsak a roncsautókon szimulált harci cselekményekben állja meg a helyét
Fotó: MTI
– A biztonsági kihívások gyorsan és élesen változnak, az elmúlt években erre számos példa volt a délszláv válságtól a tömeges illegális bevándorlásig – emelte ki A hon védelme a 21. századi magyar társadalomban című előadásában.
Megjegyezte: Németországban úgy készülnek a karácsonyra, hogy három akadályrendszeren keresztül lehet bejutni a vásárra. Úgy fogalmazott: a mindennapok biztonságérzete önmagától nem létezik, ezt a feladatot szolgálják a katonák és a biztonságpolitikai, védelempolitikai szakértők. Kitért rá: a Nyugat-Balkán stabilitása úgy tartható fenn, ha a magyar katonák is ott vannak és segítenek.
Ezért szolgál jelenleg is mintegy ezer magyar katona külföldi missziókban, mert azt vallják, hogy a problémákat nem szabad beengedni, oda kell vinni a segítséget, ahol a bajok keletkeznek.
A 21. században számos új kihívás jelent meg. 2015-ben a magyar katonáknak a rendőrökkel közösen kellett lezárniuk az ország déli határát, hogy megállítsák a tömeges illegális migrációt. Úgy látja: most hasonló a helyzet az Egyesült Államok és Mexikó határán is. Emellett megjelent a hibrid hadviselés, amelyben megváltoztak a hadművelet feltételei, és a kibertérben jelentkező fenyegetettségekre is fel kell készülni. – Az új kihívásokhoz új képességeket kell teremteni – jelentette ki a honvédelmi miniszter.
– A biztonság megteremtésére, fenntartására egy erős és ütőképes, korszerű felszereléssel és fegyverzettel ellátott honvédségre van szükség – hangsúlyozta. Szerinte a Zrínyi 2026 honvédelmi és haderőfejlesztési program is bizonyítja: elindultak azon az úton, hogy a Magyar Honvédség a térség egyik meghatározó erőt jelentő védelmi rendszere legyen.
A kiszámítható katonai életpályát, az állomány megtartását is szolgálja az T. Ház tegnapi döntése, amely szerint 2022 végéig meghosszabbították a honvédség hivatásos és szerződéses, valamint a rendvédelmi szervek hivatásos állományú tagjainak azon jogát, hogy szabadidő mellett túlórapénzben is kérhessék a túlszolgálat idejének megváltását.
Gyakorlat a határ mentén
Ellenőrző gyakorlatot rendeltek el a határ mentén november 27-étől december 1-jéig – tájékoztatott a Honvédelmi Minisztérium (HM). Közleményükben felidézték: az illegális migráció elleni védelem érdekében az ország déli határszakaszán 2015 őszén megépült határkerítés és védelmi vonal mentén állandó rendőri és katonai jelenlét van. A katonai egységek nyár óta készenléti szolgálatban vannak. A gyakorlat részeként katonai menetoszlopok jelenhetnek meg a déli határszakasz felé vezető főutakon, valamint több helyszínen közvetlenül a határ körzetében, illetve a határ mentén.