Hende Csaba napirend előtti felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy sem a migráció, sem a migránsbarát brüsszeli politika veszélye nem múlt el, migránsok tömegei tartanak Európa felé, és azoknak sem rendeződött a sorsuk, akik már évek óta itt vannak. Ahol migránsok jelentek meg, ott egyre éleződnek a társadalmi-kulturális konfliktusok, ugrásszerűen nő a bűncselekmények száma és mindennapossá vált az antiszemitizmus – hangoztatta a fideszes politikus. Mint fogalmazott, rövid idő alatt Európában a biztonság lett a legnagyobb érték, de félő, hogy ez egyre kevesebbeknek adatik meg, ha nem állítják meg Brüsszel és a Soros-hálózat migránsbarát politikáját.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára válaszában kiemelte: a biztonság az eddiginél is nagyobb hangsúlyt kap a jövő évi költségvetésben, 350 milliárd forint áll rendelkezésre a közbiztonság erősítésére, több pénzt kap a rendőrség és a honvédelem is, de Magyarország vállalta, hogy 2024-ig a GDP két százalékára növeli a védelmi kiadásokat. – A migrációs nyomás nem szűnt meg, csak az útvonalak változnak, és a bevándorlást támogató erők is tartják magukat, illetve nagy erőforrásokat mozgatnak meg, hogy Európa kapui maradjanak nyitva – jelentette ki Dömötör Csaba. Hangsúlyozta: a kormánynak Magyarország biztonsága az első, és a magyarok többsége támogatja ezt a politikát, amit a hétvégi időközi választások eredménye is bizonyít.
Arató Gergely (DK) azt tette szóvá, hogy Orbán Viktor üdvözölte a török alkotmányos reformot, vagyis hogy Erdogan elnök alkotmányba foglalta teljhatalmát, miközben Törökországban nyolcvanezer ember ül politikai okok miatt börtönben, köztük újságírók, civilek, ellenzéki vezetők. Völner Pál válaszában rámutatott, Törökországban nemrég katonai puccs volt, és a török kormánynak is köszönhető, hogy migránsok milliói nem tudnak „átzúdulni” Magyarország felé.
Az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szerint Törökországban sem minden tökéletes, ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy éppen a Gyurcsány-kormány idején vezényeltek lovasrohamot a megemlékező tömegre.
Z. Kárpát Dániel jobbikos képviselő a balliberális kormányok és a jelenlegi kabinet közös bűnének nevezte a devizahitel-károsultak ügyét. Völner Pál ugyanakkor arra hívta fel figyelmet, hogy a kormány devizahiteleseket segítő intézkedései – így többek között az elszámoltatási törvény és az árfolyamgát – több mint ezermilliárd forinttal tehermentesítették a magyar adósokat.
Mindeközben Czunyiné Bertalan Judit fideszes képviselő a veronai buszbaleset nyomán a büntető törvénykönyv módosítását kezdeményezte. Eszerint aki engedély nélkül vagy az engedélytől eltérően átalakított, a személyszállítási szolgáltatásokról szóló törvényben meghatározott járművet vezet – ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg –, egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A büntetés két évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekményt iskolabusszal vagy különleges igényű – mozgásában korlátozott, idős vagy beteg – személyek szállítására szolgáló közúti járművel követik el. A benyújtott törvényjavaslat másik része a Btk. zaklatásra vonatkozó rendelkezéseinek módosítására irányul. Eszerint aki a zaklatást hivatalos személy sérelmére, hivatali tevékenységével össze nem egyeztethető helyen vagy időben követi el, az két, súlyosabb esetben három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.