Tavaly nyáron jelentette be Orbán Viktor, hogy Magyarország kerítést épít a szerbiai határon. A világ haragja Magyarországra zúdult. Aztán mások is kerítést építettek, útlevél-ellenőrzést vezettek be, hermetikusan lezárták határaikat.
Augusztus végén közölte a német bevándorlásügyi hivatal, hogy Németország soron kívül ismer el menekültként minden Szíriából érkezett migránst. Sokan a mai napig cáfolják, hogy ezt meghívásként értelmezték a bevándorlók. Abban viszont nem kételkedhetünk, hogy Angela Merkel lavinát indított el és jelentősen elmélyítette a migránsválságot. A feje csak ezután kezdett el igazán fájni.
Szintén szeptemberben fogadták el az EU kötelező kvótarendszerét, amelynek értelmében minden uniós tagállamot arra kényszerítettek volna, hogy átvegyenek bevándorlókat a menekültválságba lassan belerokkanó Olaszországból és Görögországból. Az értelmetlen intézkedést megvétózták a kelet-európai államok.
A válság csúcspontját a szilveszteréjjel történt események jelentették, amikor Kölnben és több német nagyvárosban menedékkérők és bevándorlók leszármazottainak százai csoportokba tömörülve szexuálisan zaklattak ártatlan nőket. Az életükért könyörgő és zokogó áldozatokról szóló beszámolók a toleranciájukat büszkén hangoztató nyugat-európai társadalmakban is törést okoztak.
Végül pedig megszületett a szír menekültek „kicseréléséről” szóló EU–török-megállapodás, amelyet sokan igazi áttörésnek neveztek a válság kezelése szempontjából. A valódi áttörés azonban az osztrák kormánynak köszönhető, amely elrendelte a befogadandó menedékkérők számának korlátozását.
A bécsi intézkedésnek dominóhatása volt, a balkáni migrációs útvonalat teljesen lezárták, a „schengeni” határokat jelenleg Macedónia védi. Mindemellett természetesen nem feledkezhetünk meg a párizsi és brüsszeli terrorcselekményekről sem, amelyek elkövetői közül többen bizonyítottan a balkáni útvonalon keresztül érkeztek Európába.
Hogy az elmúlt egy év eseményeit, egyes politikusok abszurd vágyálmait és törekvéseit érzékeltessük, álljon itt néhány fontosabb statisztika. Tavaly összesen 1,2 millió menedékkérelmet nyújtottak be az EU tagállamaiban. A Németországban menedékkérelmet beadók több mint 13 százaléka, vagyis több mint 130 ezer ember tűnt el a hatóságok látóköréből.
Egy március elején közreadott jelentés szerint az egyik uniós kvótarendszer alapján 160 ezer szíriai, iraki és eritreai menekültből tavaly ősz óta eddig csak 660 embert sikerült áttelepíteni Olaszországból és Görögországból. A 120 ezer bevándorlóra vonatkozó másik kvótarendszer keretében 288 menekült elosztását valósították meg.
Végül két tegnapi adat: miközben a török–EU-megállapodás értelmében kétszáz bevándorlót küldtek vissza a görög szigetekről Törökországba, addig 339 illegális bevándorló érkezett csempészhajókon Törökországból a görög szigetekre.
Újra itt a tavasz. Szép időnk van, elcsitultak a tenger hullámai. A sötét felhők azonban már gyülekeznek.