Nem kell lángelmének lenni ahhoz, hogy megjósoljuk, miként alakul a következő napok, hetek forgatókönyve Franciaországban. Könnyen megjövendölhettük volna Marine Le Pen győzelme esetén.
Könnyen megjósolható most, hogy Emmanuel Macron nyert.
Emmanuel Macron diadala után a nyugati világ, a „szabad világ” vezetői azonnal közleményt adnak ki, amelyben gratulálnak a fiatal politikusnak, egyben megállapítják: a francia választópolgárok elutasították a populizmust, az illiberális demokráciát, Európa egységére szavaztak. Emmanuel Macron győzelmi beszédében hitet tesz az egységes Európa mellett, megígéri, hogy beindítja a francia gazdaságot, csökkenti a munkanélküliséget és – meglepő módon – még a bevándorlás korlátozását, kordában tartását is javasolja. Mindeközben szoros együttműködést ajánl Angela Merkelnek, belerúg egyet az Európai Unióból távozó Nagy-Britanniába, és felhívja a figyelmet arra, hogy a nézeteltérések ellenére szükség van az uniós tagállamok összefogására.
A nyugati lapok Európa Obamáját üdvözlik az új francia köztársasági elnökben, piacbarát, Európa-orientált vezetőt látnak bele, aki nem építeni, hanem lebontani akarja a falakat. Francois Hollande egykori gazdasági minisztere néhány nappal később elfoglalja helyét az Élysée-palotában.
Mi történt volna Marine Le Pen megválasztása esetén? Szalagcímek: Európa totális sokkban! Trump és a brexit után Le Pen következik! A rejtőzködő szavazók és Vlagyimir Putyin megfordították a verseny állását – írják a nyugati lapok, amelyek a közvélemény-kutató cégeket, az orosz kiberbűnözőket és a „fake news-t” kárhoztatják. Angela Merkel vonakodva gratulál a Nemzeti Front elnökének, és felhívja a figyelmét az európai értékek fontosságára. Marine Le Pen – meglepő módon – egységre szólítja fel Franciaországot, megbékélésre Európát, eddigi harcias retorikája helyett békülékeny hangot üt meg. Ígéretet tesz, hogy első munkanapján azonnal lépéseket tesz a tömeges bevándorlás megállítására. Ha kell, lezárja az ország határait. A választások másnapján civil szervezetek tüntetést szerveznek Párizs központjában a szavazatok újraszámlálását követelve, a Marine Le Pen leváltását célzó online petíciót egy nap alatt több százezren írják alá. A francia tőzsde lejtmenetbe kerül, a dollár megerősödik az euróval szemben.
A hisztérikus liberális politikusok és hangos sajtóorgánumaik már jó előre eldöntötték számunkra, hogy mi a jó nekünk, európaiaknak. A világban zajló folyamatokat a jó és a rossz csatájának szeretik láttatni, a tőlük eltérő nézeteket valló kormányoknak esélyt sem adnak. A varsói kormány ellen már hatalomra kerülése másnapján tüntetést szerveztek. Az EU-t elhagyó Nagy-Britanniát bukásra ítélik. Donald Trump minden megmozdulását támadják, Hillary Clinton támogatásával „ellenállást” szerveznek az amerikai elnök rendszerével szemben. A szicíliai ügyészt azonnal megbélyegzik, amiért egy-két rossz szót ejt a nem kormányzati szervezetekről. A magyar kormányt pedig ki tudja, hányszor nyilvánították már antiszemitának. Csak úgy. Mert hasznos ütőkártya, ha elfogytak az érvek.
Mi azonban hallgassunk a józan eszünkre, és tettei alapján ítéljük meg a következő francia államfőt. Emmanuel Macron nemrég szankciókkal fenyegette meg azokat az országokat – köztük Magyarországot –, amelyek nem tartják tiszteletben az Európai Unió értékeit. Bízzunk benne, hogy az új elnök kijelentése csupán a kampány hevében elhangzott populista szlogen volt.