Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról a magyar államadósság osztályzatának kilátását péntek éjjel a Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő. Erre szokták azt mondani, hogy hazánk ismét bekerült a felminősítés előszobájába. Azaz: a legközelebbi lépés vélhetően már az lesz.
A társaság lépése egyfelől teljesen indokolt, másfelől pedig mégiscsak meglepetés. Kezdjük az első ponttal. A magyar gazdasági és pénzügyi mutatók rendkívül kedvezőek. Ha úgy tetszik, jobban állunk, mint 2004-ben vagy 2008-ban, s most nem a válság éveire és a szociálliberális kormány későbbi gyalázatos gazdasági ámokfutására gondolok. Hanem még az azelőtti időszakra. Igaz, az államadósságunk most még magasabb, de annak a szerkezete sokkal jobb.
Csökkent a devizaarány, azaz a külső kitettség, így az ország kevésbé sérülékeny. A lakossági állampapírok népszerűsége az egekben van, ha pedig egy ország adóssága hazai kézben van, akkor a nemzetközi viharos időszakokban sem kell attól tartani, hogy a befektetők elmenekülnek és hátat fordítanak hazánknak.
A bruttó hazai termék növekedésére sem lehet panasz, bőven három százalék felett teljesít a gazdaság, és nem kizárt, hogy éves összevetésben meghaladja a négy százalékot. Ha ezt egybevetjük, azon sem lehetett volna csodálkozni, ha a Standard & Poor’s egyből magasabb besorolást ad a magyar adósosztályzatnak. És most akkor néhány szó a másik megközelítésről. A hitelminősítő döntése abból a szempontból talán meglepetésnek számít, hogy választási év előtt állunk.
Talán ezért is nyilatkozott nemrégiben néhány elemző úgy, hogy sem a besorolás kilátásjavítása, sem a felminősítés nem valószínű. Sőt, még az is előfordulhatott volna egyesek szerint, hogy a Standard & Poor’s mindössze kiad egy közleményt a magyar gazdasági és pénzügyi folyamatokról, de nem változtat semmin sem. Van, aki pedig azt is megkockáztatta, hogy a hitelminősítő egy árva kukkot sem fog szólni, és egyáltalán nem vizsgálja az adósbesorolást. Ne tagadjuk, akár ez is megtörténhetett volna, hiszen láttunk erre elég példát az elmúlt években.
A nagy elemzőházak nem csináltak semmit, igaz, ez a befektetők egy jó részét egyáltalán nem zavarta, hanem vették a magyar állampapírokat. Aztán eljött az idő, és mindhárom hitelminősítő befektetésre ajánlott kategóriába helyezte az országot, a Standard & Poor’s ezt pedig most megtoldotta egy pozitív kilátással. És itt jön a csavar, hogy a lépés miért számít kellemes meglepetésnek. A döntés ugyanis azt mutatja, hogy a kormánynak van hitele a nemzetközi cégek szemében. Jövőre ugyanis választási év lesz, és már ismert a 2018-as költségvetés is.
A hitelminősítő pedig ezzel azt is igazolja, hogy valóban nem készült választási büdzsé, még akkor sem, ha minden területre több pénz jut az ideinél. Ebben hihet a kormánynak, hiszen ez így volt 2014-ben is. Akkor is volt választás, a költségvetés pedig akkor sem szállt el, pedig a korábbi magyarországi voksolási időszakokra ez igencsak jellemző volt.
Ha egy kormány pénzügyileg és gazdaságilag hiteles a nemzetközi tőke előtt, az a politikai stabilitást is erősíti. Ezt tükrözik vissza a magyarországi közvélemény-kutatási adatok is, és emiatt kínlódnak egymással az ellenzéki pártok, amelyek ma már mindössze a marakodók táborára emlékeztetnek. Persze ez se tévesszen meg senkit, a végére nyilván csatasorba állnak, hogy a Fidesz–KDNP-szövetséggel mégiscsak valamilyen eséllyel szálljanak szembe. Mondhatnánk, hogy innen szép nyerni, az ő hitelességük ugyanis jelenleg a béka feneke alatt tartózkodik.