A törvényjavaslatot, amely az eddiginél jóval nagyobb állami támogatás mellett közösségi finanszírozáson alapuló lakáscélú megtakarítást tesz lehetővé, szerdán nyújtották be az Országgyűlésnek. A fiatalokért aggódó, Pukli-lázban égő szocialisták persze már felszólaltak a tervezet ellen, végleges álláspontjukat azonban majd csak a zárószavazás előtt osztják meg a nagyérdeművel.
A nok nem az első és – ismerve a kormány elkötelezettségét a családok iránt – feltehetően nem is az utolsó olyan intézkedés, amellyel tovább könnyítenek a gyermeket nevelők életén. A csok soha nem látott mértékben támogatja a családokat, és ösztönzi a gyermekvállalás előtt állókat. A lakáscélú, vissza nem térítendő állami támogatást mindenki igényelheti, aki legalább egy gyermeket nevel vagy vállal. Az összeg mértéke a gyermekek száma mellett attól is függ, hogy új vagy használt ingatlant vesz az ember.
Az ellenzék, amely zsigerből, gondolkodás nélkül kritizál mindent, amit a jelenlegi kormány tesz, a csokkal sem tett kivételt, dacára annak, hogy Bajnai Gordon egyéves kormányzása idején a liberálisok és a szocialisták karöltve szüntették meg az első Orbán-kormány által bevezetett otthonteremtési kedvezményeket, a devizahitel-csapdákat felállító bankok karjaiba lökve a családokat.
De hogy ne érje szó a ház elejét, beszéljünk azokról a családokról is, amelyek nem kívánnak, vagy nem tudnak élni a csokkal. Két éve él a gyed extra, amelynek köszönhetően ma már minden gyermek után megkapják a juttatást, legyen az csed, gyed vagy gyes. Sőt, mindezektől akkor sem esnek el, ha az édesanya rész- vagy teljes munkaidőben visszamegy dolgozni. Ezt megelőzően, közvetlenül megválasztása után az Orbán-kormány bevezette a valódi családi típusú adózást. Vagyis míg az egygyerekesek 10, a két gyermeket nevelők már 15 ezer forintot írhatnak jóvá havonta.
Azok a családok, ahol legalább három gyermek van, csaknem százezer forintnyi adókedvezményt tudnak érvényesíteni. A tisztán látás végett: 2010 előtt, a szocialisták kormányzása alatt a családi adókedvezmény csak a három- vagy annál több gyermekes családoknak járt, és ők is mindössze négyezer forintot kaptak havonta. A jelenlegi kormány döntéseinek eredményeként az utóbbi években mintegy 1,1 millió embernek csökkent az adója, ezen belül 300 ezer embernek pedig egyáltalán nem kellett adót fizetnie.
Januárban egy százalékkal, 15 százalékra csökkent az egykulcsos szja, e lépéssel csak idén 120 milliárd forint maradt a magyar családoknál. A mérséklődés elsőre talán nem tűnik soknak, de a mostani helyzet mindenképpen kedvezőbb a 2010-es állapotokhoz képest, amikor a legmagasabb szja-kulcs túllépte a harminc százalékot.
Végül, hogy a gyermekéhezéssel oly szívesen példálózó ellenzéki politikusokban se maradjon hiányérzetük, a szeptemberben bevezetett ingyenes bölcsődei és óvodai étkezés is szemlátomást beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A bölcsődébe beíratott gyermekek 71 százalékának nem kell fizetni a napi háromszori étkezésért, míg az óvodások körében ez az arány 75 százalékos. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint egy évvel korábban ez a szám a bölcsődéseknél még alig 14, az óvodába járóknál pedig 28 százalék volt.
Tény, hogy számos európai politikus is elismerően nyilatkozott az Orbán-kormány családpolitikájáról, a hazai ellenzék mégis rendre csak kritizálja mindazt, ami Magyarországon történik. A fentiek tükrében azonban érdemes volna végre elgondolkodniuk azon, hogy ami több millió gyermeknek és családjuknak komoly segítség, az talán mégsem ördögtől való.